Trampa Yolu ile Kamulaştırma İşlemleri

Bir taşınmazın diğer bir taşınmaz, ya da taşınabilir ile olan değişimine trampa adı veriliyor. Farklı makalelerimizde de bu konuda bahsettik ve değişimi yapılan malların eş değerde olmasını söyledik. Eğer ki bu tarz bir eşitlik olursa değişim süreci çok daha kısa bir hal alıyor ancak dilerseniz aradaki farkı ödeyerek de gerekli değişim işlemini yapabiliyorsunuz. Taşınmazların ya da taşınabilir malların aynı şehirde, ya da genel deyimiyle aynı bölgede olması gerekmiyor, dilerseniz farklı adreslerdeki malların da değişimini resmi yollarla kolayca yapabilirsiniz. Mal değişiminde aradaki farkın peşin ödenmesi tercih edilir ve tapu sicil müdürlüğü bu konuda herhangi bir yaptırım uygulamaz ancak değişimde aradaki fark sonradan ödenecekse bunun için bir ipotek sözleşmesi de yapılması şarttır. İpotek sözleşmesi ile birlikte alacaklı kişi alacağı rakamı da garantiye almış olur ve resmi evrak yolu ile dilediği zaman hak talep edebilir. Karşılıklı güven elbette önemlidir ancak bu resmi belge olmadan işlem yapamazsınız.

Trampa yoluyla kamulaştırma!

Kamu hizmetinde kullanılan bir malın başka bir tüzel kişilik malı ile değişimine trampa yolu ile kamulaştırma adı veriliyor. Sıradan bir trampa işlemi ile hiçbir farkı yoktur sadece muhatap olunan kişi değil, kurumdur. Yine resmi süreç aynı şekilde ilerler. Belli bir komisyon bu süreçte karşımıza çıkıyor ve komisyonun görevi aradaki değer farkını hesaplamak ve kontrol etmek oluyor.

Taşınmaz ve diğer mal arasında yapılacak değişimde komisyonun görevi çok fazladır ve bu süreçte gerekli hesaplama işlemleri ile birlikte değerlendirme işlemleri de komisyonun görevleri arasında yer alıyor ve resmi süreci de takip etmek yine bu ekibin görevlerinden bir tanesidir. Trampa yolu ile kamulaştırma işlemlerinde süreç çok daha hızlı işler…

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz