Bina yapısını oluşabilecek su yoğunluğuna karşı korumak amacıyla, bina çevresi yoluna 1 mt genişliğinde yapılan yaya kaldırımına tretuvar denilmektedir. Aynı zamanda bordür taşının üst seviyesi ya da yollarda taşlar tarafından yapılan döşemelere de tretuvar denilmektedir. Tretuvar seviyesinin asıl amacı binaları dışardan gelecek olan suya karşı korumaktır. Bina tadilatlarında tretuvar alanları  bazı durumlarda sınır olarak kabul edilmektedir. Tretuvar dışarısında yapılacak herhangi bir kazı, tadilat veya yapı işlemlerinde devlete bildirilmesi ve yasal izin alınması gerekmektedir.

Tretuvar Yüksekliği Ne Kadar Olmalıdır?

 

Tretuvar seviyesi, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğine göre bina parsellerinin çevresinde yol bordür taşı üzerinden tretuvar seviyesi için kot verilir. Yol seviyesinin 0.18 m üstü olacak şekilde kabul edilir. Bina yapımlarında kot ayarlanırken parselin kot alacağı yol cephesinin orta noktası hizasında en yüksekliğe sahip olan tretuvar seviyesi röper noktası olarak kabul edilir. Eğer bina parselinin zemin kotu, yol kotu altında ise binalara verilecek olan azami kot yol hizasındaki en yüksek tretuvar seviyesi olmuş olur.

Aynı Genişlikteki Yollarda Tretuvar Seviyesi

 

Yollar farklı şekillerde genişliğe sahip ise geniş yoldan ve parsellerin köşe başındaki kot ile orta noktası hizasındaki bordür taşının üst noktası tretuvar seviyesi olarak ayarlanır. Aynı genişlikteki yolların arasındaki kot farkı en çok 1.50 m olduğu durumlarda, yolların kesiştiği noktada tretuvar seviyesi üst kot olarak alınır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz