Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), 2017 yılının Mart ayında, önceki aya, bir önceki yılın aynı ayı ile son ayına ve on iki aylık ortalamaya göre artış gösterdi.

TÜFE Mart Ayında Artış Gösterdi
Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), 2017 yılının Mart ayında, önceki aya, bir önceki yılın aynı ayı ile son ayına ve on iki aylık ortalamaya göre artış gösterdi.
2016 Mart Ayına Kıyasla Yüzde 11,29 Artış


Tüketici fiyat endeksi, geçtiğimiz yılın aynı ayı ile kıyaslandığı zaman yüzde 11,29 oranında bir artış gösterdi. Ayın zamanda 2017 yılının Şubat ayı ile kıyaslandığında yüzde 1,02 artış, 2016 yılının son ayı ile kıyaslandığında yüzde 4,34 artış ve on iki aylık ortalama ile kıyaslandığında yüzde 8,21 artış gösterdi.
En Yüksek Artışların Olduğu İller
İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması 2. düzeyde bulunan 26 bölge incelendiğinde, geçtiğimiz yılın son ayına kıyasla görülen en yüksek artış Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te yani TRC1 bölgesinde olup, yüzde 6,15 oranında gerçekleşti. 
2016 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman görülen en yüksek artış Zonguldak, Karabük ve Bartın’da yani TR81 bölgesinde olup, yüzde 13,06 oranında gerçekleşti.
On iki aylık ortalamalara göre görülen en yüksek artış ise Adana ve Mersin’de yani TR62 bölgesinde olup, yüzde 9,75 oranında gerçekleşti.

Alkollü İçecekler ve Tütünde Yılın En Yüksek Artışı


Tüketici fiyat endeksinde yılın en yüksek artışı alkollü içecekler ve tütün grubunda görülüyor olup, yüzde 21,71 olarak gözlemlendi. 2016 yılının aynı ayına göre ulaştırmada yüzde 17.69, sağlıkta yüzde 13.28, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 12.53, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 12.51 artış gerçekleşti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.