TÜİK Nedir Görevleri Nelerdir?

 

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda veri ve bilgilerin derlenmesi, denetlenmesi, gerekli olan istatistiklerin yapılması ve bu istatistikleri yayarak, dağılımını yapmasına TÜİK denmektedir. TÜİK açılım olarak ise Türkiye İstatistik Kurumu olarak bilinmektedir. TÜİK, bireylerden, işyerlerinden, hanelerden yola çıkarak bilgi toplamakla yetkili olup, bu bilgileri veri ve sayım olarak toplamakla yükümlü olup, bu verilerin toplanmasından sonra ise analiz yapmakla görevlidir. TÜİK’in verdiği istatistik bilgiler ise halka yön vermekte olup, toplumun doğru şekilde karar vermesini sağlamaktadır.

 

İstatistik Konseyinin Görevleri

 

Türkiye İstatistik Kanunu kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu bu kanunun bir organı olarak görev yapmakta olup, kısa ismi TÜİK olarak belirlenmiştir. TÜİK görevleri ise resmi istatistik raporunu verilere dayanarak hazırlaması ve bunu resmi olarak halka duyurmakla görevlidir. Aynı zaman da bu istatistikler sonucunda gelişim ve işlev konusunda önerilerde bulunmakla görevlidir. İleriye yönelik olarak görüş ve önerileri kapsamakta olan çalışmalar yapmakla da görevli olan bir kurum olarak bilinmektedir.

 

Veri Gizliliği Nedir?

 

Belli bir konuda istatistik verirken TÜİK veri gizliliği yapmak zorundadır. Topladığı verilerin doğrudan ve dolaylı yollar ile paylaşırken edindiği verileri gizli tutmak zorundadır. Resmi olarak istatistikleri üretmek ve yayımlamak adına edindiği verileri idari, adli ve askeri hiçbir organ, makam, merci veya kişiye verilemez. İstatistik dışında başka alanda kullanması da kesinlikle yasak olup, ispat aracı olarak kullanılması ise mümkün değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz