Tüketici Hakem Heyeti Başvurusunda Dilekçe Örneği

 

Tüketici Hakem Heyeti, tüketicileri koruyan kanunlar çerçevesinde müdahale etme hakkına sahip olan bir kurum olup, oluşan mağduriyetlerin giderilmesi yönünde işlem yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüketici Hakem Heyeti, tüketicileri korumak amacı ile 2014 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak kurulmuş olup, resmi olarak da haklı ve haksızı ayırarak işlem yapma hakkına sahiptir. Ayıplı mal veya hizmet alma durumunda mağduriyet gibi bir durum söz konusu olması durumunda Tüketici Hakem Heyeti haklı ve haksız olan tarafları belirlemekte olup, eğer ki kişiler firma ile sorunlarını çözemiyor ise buraya başvurması önerilmektedir. Başvurmak isteyen kişiler ise bulunduğunuz il de yer alan Tüketici Hakem Heyeti dilekçe ile beyanınızı bildirebilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Dilekçe Örneği

 

Tüketici Hakem Heyeti oluşan mağduriyetleri gidermek amacı ile kurulduğu için, ayıplı mal veya hizmetin mağdur olan kişileri korumakla yükümlüdür. Eğer ki bir müşterinin konuya ilişkin bir sıkıntısı var ve bu sıkıntı firma ile çözümlenemiyor ise yukarıda da belirttiğimiz üzere Tüketici Hakem Heyeti dilekçe vererek sorunun çözümlenmesini talep edebilir. Heyet ise bir araya gelerek sorun hakkında bilgi sahibi olur ve bunu çözümler. Bu heyetin kararı ise nihai olup, hiçbir firma bunu görmezden gelemez. Her firma kesinlikle heyetin verdiği kararı uygulama zorunluluğu bulunmaktadır. Heyetler ise genellikle kaymakamlıklar ile çalışmakta olup, dilekçenizi kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyetine verebilirsiniz.

 Tüketici Hakem Heyeti Dilekçesi

 

TÜKETİCİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

……………..

Davacı(Şikayet Eden)

Adresi  : ………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………..

Tel / Faks (varsa)        : ………………………… / …………………………

 

Davalı(Şikayet edilen)

Adresi  : ………………………………………………………………………………..

Şikayetin Parasal Değeri :  ………………………….TL.

Dava(Şikayet)Konusu: ……………………………………………………………………………………………….

(Ayıplı mal / hizmet )

OLAY  : ……………………………………………………………………….

(Şikayetin açıklaması) ………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………….

Hukuki Deliller:- 4822 sayılı Kanunla Değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması  Hakkında Kanun

Borçlar Kanunu,

Tanık,

Bilirkişi ve her türlü delil.

Neticei Talep :(*)Yukarıda açıklanan ayıplı …………………………………………… …………………………………… ………………………………………. hususunda karar verilmesini arz ederim.

…. /… / 2018

Adı – Soyadı

Eki : imza

Ayıplı mal / hizmete ait fatura/fiş vb. belgeler.

1- Ayıplı ………………………………………. malın / hizmetin yenisi ile değiştirilmesini talep ediyorum.

2- Ayıplı ………………………………………. malın / hizmetin yasal faizi ile birlikte bedelinin iadesi ve   alışverişin / sözleşmenin iptalini istiyorum.

(*)NOT: Yukarıdaki seçeneklerden yalnızca birini talep kısmına yazabilirsiniz.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz