Tüketici Hakem Heyeti Kararı Ne Kadar Sürüyor?

 

Üretici ile tüketicilerin arasında anlaşmazlıkların giderilmesi için Tüketici Hakem Heyeti süreçleri ile bazı anlaşmaya varılamayan sorunlar çözüme kavuşturulabiliyor. İlgili birime dilekçe yazılarak başvuru yapılabildiği gibi delillerin de eklenmesi gerekmektedir. Peki, Tüketici Hakem Heyeti kararı ne kadar sürer?

Tüketici Hakem Heyeti Karar Süresi

 

Tüketiciler bulundukları il veya ilçelerde bulunan Tüketici Hakem Heyeti kurumlarına giderek dilekçe ve dilekçeye ek olarak delilleri ekleyerek başvuruda bulunabiliyorlar. Üretici, tüketici ve yer sağlayıcılarının anlaşmazlıklarında kararı veren heyet olarak biliniyor.

Tüketici aynı sorunu bir defaya mahsus olarak yapabilmektedir. Aynı sorun ile birden fazla başvuru yapılır ise karşı taraf derdestlik isteyebilir.

Uyuşmazlıklar kanununun 23. Maddesine göre ilgili kararlar alınır ve ortadaki mağduriyetin giderilmesi sağlanır.

İlgili kanunun 12. Maddesinde yapılan şikayet müracaatları sıraya ve başvuru tarihine kadar en geç 3 ay içinde sonuca bağlanır. Yani Tüketici Hakem Heyeti kararı ne kadar sürer sorusu maksimum 3 aydır.

Müracaatlarda tarafların ivedi inceleme talepleri olur ise başkan tarafından gerekli görülmesi durumunda incelemeyi öne alarak daha hızlı bir şekilde sonuçlandırabilmektedir.

Tüketici eğer ülkede turist durumunda ise ikinci fıkra maddeleri üzerinden işlemler yapılabilmektedir.

Hakem Heyetleri en az 3 üyenin toplanmasıyla yapılır ve oy çoğunluğu ile karara bağlanır. Oy kullanan kişiler kesinlikle çekimser şekilde oy kullanamazlar. Eğer; oyların eşit olması durumunda Hakem Heyeti Başkanı ’da oy kullanır ve bu şekilde çoğunluk sayılır.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz