Tüketici hakem heyeti kararları ne kadar sürede çıkar? Tüketicilerin uyuşmazlıklarıyla alakalı yapılan başvurular, uyuşmazlık kapsamında dilekçenin, delil oluşturan belgelerle beraber hakem heyetine sunulmasıyla yapılmaktadır. Peki hakem heyeti kararları ne kadar sürede çıkıyor?

Tüketici hakem heyeti karar süresi!

Tüketicilerin satıcılar veya sağlayıcılar ile arasında oluşan anlaşmazlıkların çözülmesi adına yada tüketici mahkemelerinde delil adına sürülebilmesi için kararları almak il ve ilçe merkezlerinde hakem heyetleri tarafından yapılmakta. Uyuşmazlık veya anlaşmazlık başvuruları, sorun teşkil içeren dilekçenin, delil oluşturan belgelerle beraber hakem heyetine verilmesiyle yapılmaktadır.

Tüketici de aynı uyuşmazlık kapsamında birden çok hakem heyetine başvurmamalı. Eğer başvurursa, diğer taraf lehine itiraz hakkı doğacaktır. Tüketiciler uyuşmazlık konusuyla alakalı hakem heyetine birden fazla başvuru yaptığı taktirde, ikinci fıkrada yer alan hükümler uygulanmaktadır.

Tüketicilerle satıcı yada sağlayıcılar arasında oluşan uyuşmazlıklar için Kanun kapsamında 23. maddede bazı hükümler bulunuyor. Peki hakem heyetinin kararları ne kadar sürede çıkıyor?

Tüketici hakem heyeti kararları ne kadar sürede çıkar?

Madde madde halinde birçok hüküm olmasına rağmen, tüketici hakem heyeti kararları en geç 3 ay içerisinde çıkmaktadır. Duruma göre değişiklik gösterebilecek olan hükümlerde, kimisi 1 ay kadar sürerken veya daha erken kimisi 2 ayı geçmektedir. Bu bakımdan hakem heyetlerinin kararları en geç 3 ay kadar sürebileceği görülmüştür.

Sizlerinde bu konuyla alakalı bir sorusu var ise, alt kısımdan bizlere yorum yazarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz