2018 Tüketici Hakem Heyeti Parasal Sınırı Ne Kadar Oldu?

Almış oldukları mal ve hizmetlerden memnun kalmadığı için iade etmek isteyen ya da ödemiş olduğu paranın haksız olduğunu belirterek iade almak isteyen kişilerin Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunma hakkı vardır. Ancak bu mahkemeler yaşanan sorunların çözümü için ancak belirlenen sınırlar dâhilinde hizmet verebilmektedir. Bu sınır her sene yeniden belirlenmekte ve ilan edilmektedir. Peki, 2018 Tüketici Hakem Heyeti parasal sınırı ne kadar oldu?

2018 Tüketici Hakem Heyeti Parasal Sınırı

Her belediyenin kendi bünyesinde yer alan Tüketici Hakem Heyeti vatandaşların haklarını korumak adına destek hizmeti vermekte, yaşanan anlaşmazlıklarda hakem görevi üstlenerek haklı tarafı belirleyerek ortaya çıkan haksızlıkların çözülmesini sağlamaktadır. 2018 yılı içerisinde uygulanacak olan hakem heyeti parasal sınırı için yeniden değerleme oranı olarak belirlenen yüzde 14,47 oranında zam yapıldı. Buna göre yeni parasal sınır şöyle belirlendi:

  1. Bedeli 4 bin 750 lira sınırını aşmayan anlaşmazlıklarda ilçe Tüketici Hakem Heyetleri yetkili kabul edilecektir.
  2. Büyükşehir olarak kabul edilen illerde ise yaşanan anlaşmazlıklarda 4 bin 570 lira ile 6 bin 860 lira arasında kalan tutarlarda İl Tüketici Hakem Heyetleri yetkili olarak kabul edilecektir.
  3. Büyükşehir statüsünde kabul edilmeyen illere bağlı olan ilçelerde yaşanan anlaşmazlıklar için ise 4 bin 570 lira ile 6 bin 860 lira arasında kalan tutarlarda ise İl Tüketici Hakem Heyetleri yetkili olarak kabul edilecektir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz