Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Sınırı

Resmi Gazete ’de yayımlanan tebliğe göre tüketici hakem heyetine başvuruda bulunulabilecek parasal sınır yürürlüğe girdi. 2019 yılından itibaren geçerli olacak bu tebliğ yeniden değerlenerek %23,73 oranında yükseldi.

2019 Yılı İçin Geçerli Olacak

 

6502 sayılı Tüketici Korunması kanunu (68. madde) ile Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği (6. Madde) ‘nde yer almakta olan Parasal Sınırlarının Arttırılması ile ilgili Tebliğ Resmi Gazete ‘de yayımlanarak duruldu. Yayımlanan bu tebliğde 2019 yılı için geçerli olacak tüketici hakem heyetine yapılan başvurulara istinaden esas parasal değerlerin belirlendiği açıklandı. 2018 yılı için değerlenen %23,73 ‘lük oran yeniden düzenlemeye alındı.

Tüketici Hakem Heyetine Parasal Sınır

 

Yasaya göre; 5 bin 650 TL altında olan uyuşmazlıklar ilçe tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilecekler. Büyükşehir Statüsündeki illerdeki uyuşmazlıklar 5 Bin 650 TL – 8 Bin 480 TL arasında ise il tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunabilecekler. Büyükşehir statüsünde olmayan iller ve ilçelerdeki uyuşmazlıkları 8 bin 480 TL altında, illere bağlı ilçelerde ise 5 bin 650 TL ile 8 bin 480 TL arasındaki uyuşmazlıklar, il tüketici hakem heyetlerine başvurabilecek. Tebliğde belirtilen söz konusu parasal sınırlar 1 Ocaktan itibaren geçerli olacaktır.

Başvurular Nereye Yapılıyor?

 

Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için Tüketici Hakem Heyeti yetkilendirilmiştir. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler, yaşadıkları il veya ilçelerde yer alan Tüketici Hakem Heyetine gitmeleri gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz