Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur?

 

İlgili Bakanlık tarafından tüketicilerin sorunlarını veya üretici ile tüketici arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi için Hakem Heyeti adı altında yeterlilik şartlarını kapsayan il ve ilçelere ilgili kurumları bulundurmakla yükümlüdür.

Tüketici Hakem Heyeti Nedir?

 

Tüketicinin satın aldığı bir malın veya hizmetin kendisine zarar verdiğini düşünerek, haksız kazanç elde edildiğine değinmesi ve bu durumdan mağdur olduğunu belirtebileceği ilgili bir kurumdur. Hakem Heyeti illerde ticaret il müdürü, ilçelerde ise Kaymakam tarafından belirlenen memurlar aracılığı ile yürütülmektedir.

Belediye Başkanı tarafından konunun uzmanı olan bir görevliyi üye olarak göstermesi gerekmektedir.

Barı mensupları arasında bir üye belirlenmesi gerekmektedir.

Tüketici örgütlerinin kendi aralarından seçecekleri bir üye gerekmektedir.

Ticaret odası, esnaf ve sanatkârlar odası tarafından belirlenen bir üye ile uyuşmazlıklar oy birliği ile anlaşılmaktadır.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Adımları

 

Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız için satın aldığınız mal veya hizmetin ayıplı olması durumunda bu ayıba ilişkin satıcı sözleşmesinde yer alan haksız şartlara ilişkin belgeniz, fişiniz veya faturanızın bulunması gerekmektedir.

Taksitle satın aldığınız ürünlerde erken ödeme yapmanız durumunda erken ödeme indirimi sağlanmaması ayıplı hizmet olarak kabul edilir ve bu konuda belgeleriniz ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyetleri bağlı bulunduğunuz il veya ilçenin Kaymakamlık binalarında bulunmakta olup bir dilekçe ile başvurmak mümkündür. Eğer ki; bulunduğunuz il ve ilçede tüketici hakem heyeti yok ise tüketici mahkemesine, asliye hukuk mahkemelerine tüketici sıfatı ile başvuru yapmak mümkündür.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz