Turistik Tesisler İçin İmar Barışı Kolaylığı

 

Çevre ve şehircilik bakanlığı turistik tesis yetkililerinin itirazları sonucunda imar barışı hakkında hamle yaptı ve gerekli düzenlemeye gidildi. Yapılan değişikliğe göre oteller, AVM’ler, fabrikalar, turizm tesisler ve hastaneler gibi yapıların, yapı kayıt belgelerinin ruhsatlı alan üzerinden hesaplanmasına şirketlerden itiraz gelinde değişikliğe gidildi ve artık yüksek rakamlar ödenmeyecek.

Otelciler Derin Nefes Aldı

 

Hürriyet’in haberine göre yapı kayıt belgesi almak isteyenlerin yapının tamamı esas alınarak yapılmasından kaynaklı çok yüksek rakamların çıkması oldukça can sıkıcı olunca şirketlerden bu duruma itiraz geldi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzeltmeye giderek binanın tamamı üzerinden hesaplanmaması gerektiği kararına vardı. Bu sonuca göre oteller, turizm tesisleri, hastaneler, fabrikalar tesislerinde bulunan kaçak yapılar için yüksek bedeller ödemeyecekler.

Mevcutta kaçak binaların veya yapıların devletin hazine arsalarında veya belediye arsalarında bulunması durumunda arsa emlak bedeli yapının oturum alanı üzerinden hesap edilmesi sağlanacak. Buna göre oldukça makul fiyatlar ortaya çıkacak. Eğer parsel üzerinde birden faza yapı varsa arsa emlak bedeli Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda bulunulan yapının arsa emlak değeri baz alınacak.

Bodrum Katlar Unutulmadı

 

Yapı Kayıt Belgesi için başvurulan yapıların bina kat sayısı hesaplamasında bodrum katlar da hesaba dâhil edilerek işlem yapılıyor.  Kamu binalarının ticari olmayan alanları için Yapı Kayıt Belgesi alınmasına gerek bulunmuyor.

İskele, liman, tersane gibi alanlar için Yapı Kayıt Belgesi alınma sürecinde her bir metre kare 1500 TL olarak belirlendi.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz