Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesinde Düzenleme Yapıldı

Resmi Gazete’de yer alan yazı ile beraber turizm tesisleri ile ilgili olarak merak edilen sorular da cevap bulmuş durumda. Özellikle turizm tesislerinin belgelendirilmesi, niteliklerine ilişkin yönetmelikler gibi oldukça kritik konularda yapılan değişiklikler de düzenlemenin ana maddelerini oluşturuyor. Nitekim günü birlik olan tesisler müstakilen artık belgelendirilmeyecek. Yine müstakil olarak yeme ve içme üzerine kurulu olan tesisler özel tesis olarak belgelendirilmeyecek. Turizm belgesi yönetmelik içerisinde var olan, kendi kategorisinde zorunlu asgari nitelikleri sağlamış olan tesislere verilebileceği de yazı içerisinde geçen önemli notlardan bir tanesi.

Hangi İşletmeleri İçeriyor?

Turizm kompleksleri, apartların yer aldığı tatil siteleri, butik tarzı olan villalar, müstakil apart otellerin tamamı oda kapasitesinin yüzde 20’lik kısmını aşmamak kaydı ile üçüncü şahıslar lehine kat mülkiyeti ve kat irtifakı tesis edilebilecek.

Orman vasfına sahip olan taşınmazlar ve tapuda bu isim ile beraber yer alan tesislere ise kat mülkiyeti veya kat irtifakı tesis edilemeyecek.

Sözleşmeler Nasıl Olacak?

Burada belirtilmesi gereken en önemli nokta ise yapılacak olan sözleşmelerin içeriği olarak karşımıza çıkıyor. Zira yukarıda saymış olduğumuz tesislerin turizm belgelerinde yer alan üçüncü şahıs eklerinin büyük puntolar ile ilgili yazıya eklenmesi gerekiyor. Bu yazı ise şunu barındırıyor; Turizm belgesinin Kanun uyarınca iptal edilmesi durumunda işletme ve kalitenin devamlılığı Bakanlığın sorumluluğunda değildir.

Dolayısı ile yapacağınız değişiklikler de belirtilen yönergelere uymanız da son derece önemli bir noktada yer alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz