Türk firmaları, Kazakistan’da üstlenmiş oldukları Büyük Almatı Çevre Yolu projesi kapsamında yap-işlet devret modelini ilk defa ülkede başlatmış oldu. 

ALMATI – ALİİA RAİMBEKOVA

Alsim-Alarko ile Makyol firmaları, Kore merkezli SK firmasıyla oluşturmuş olduğu konsorsiyum anlaşması altında Almatı kentine tam 30 km uzaklıkta BAKAD projesini başlattı. Temelini geçtiğimiz yıl Mayıs ayı içerisinde atan yolun inşası ise bu yıl mayıs ayında başlayacak. Proje kapsamında Almatı kentinin kenarında 66 km uzunluğunda 6 şerite sahip yol yapılması hedefleniyor. Maliyet konusunda ise 480 milyon dolar harcanan projenin 4,5 yıl içerisinde tamamlanarak hizmet vermesi bekleniyor.

Kazakistan’da yap-işlet devret modeliyle yapılmış olan ilk proje olarak bilinen BAKAD’ın Almantı’da yaşanan trafik sorunlarını da çözeceği iddia ediliyor. Abbas Şahin ise bir açıklama yaparak, 1993 yılından beri Kazakistan’da taahhüt sektöründe yer aldıklarını söylerken, bu süre içerisinde YİD modelini devam ettirmeye çok önem verdiklerini söyledi.

Yol paralı olacak, anlık takip edilecek

Proje hakkında 66 km den oluştuğunu söyleyen Şahin, yolun 5 ve 10. kilometresinin 2×2 şerit olacağını belirtti. Bunla beraber yolun paralı olacağı ve tüm araçların giriş çıkışta akıllı yol sistemleriyle görüntülü bir şekilde kaydedileceğini belirtti. Ek olarak ise hava durumunun akıllı botlar ile sürücülere bildirileceğini dile getirdi. Yolun ana gövdesinin ise 90 cm kalınlığında beton kaplaması ile faaliyet göstereceği bilinirken, 14 adet yüzey suyu toplayıcı kanalın olduğu ve menfezin 26 milyon metreküp toprak, köprülerde ise 430 bin civarı metreküp beton kullanılacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz