Türk vatandaşı olmak kaliteli eğitim hizmeti almak, daha iyi yaşam standartlarına sahip olmak ve dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat etmek gibi birçok avantajı bulunuyor. Bu avantajlardan faydalanmak için Türk vatandaşlığı alma şartlarını karşılamanız ve TC. vatandaşlık başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

 

Türk Vatandaşlık Kanunu’nun Uygulanması Hakkındaki Yönetmelik’te değişiklik yapan ve 18.09.2018 yılında yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme, Türk vatandaşlığı alma şartları açısından yabancılar için kolaylık getiriyor. Değişiklik Yönetmeliği’nde, Türk vatandaşlığı alma şartları Türkiye’de 250.000 Amerikan Doları tutarında emlak yatırımı veya 500.000 Amerikan doları sermaye yatırımı yapmak olarak belirtiliyor. 250.000 Amerikan doları değerindeki gayrimenkul yatırımı şartını karşılamak için tek bir gayrimenkul satın almanıza gerek bulunmuyor. 250.000 Amerikan doları değerindeki yatırımı birden çok satın alımla da yerine getirebilirsiniz. Siz de yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı şartlarını yerine getirmek için Realty Turkeyportalında bulunan satılık konut seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Oturma İzni Nasıl Alınır?

 

Türkiye’de yerleşmeye karar veren yabancılar oturma izni almak zorundadır. Turizm amaçlı Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin de 90 günden fazla Türkiye sınırları içerisinde kalabilmek için yabancı oturma izni alması gerekiyor. Yani yabancı oturma izni, Türkiye’de yerleşmek veya uzun süre kalmak için gereklidir. Peki oturma izni nasıl alınır? Oturma izni, kısa dönem ikamet izni, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, insani ikamet izni ve insan ticareti mağduru ikamet izni gibi kategorilere ayrılıyor ve altı aydan 5 yıla kadar değişen sürelerde veriliyor. Türkiye’de gayrimenkul alan yatırımcılara da yıllık oturma izni verilebiliyor. Oturma izni başvurusu için Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne online başvuruda bulunarak randevunuzu almanız ve gerekli belgelerle birlikte Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ofisine gitmeniz gerekiyor. Oturma izni başvurusu ile merak ettiklerinizi Realty Turkeyportalında bulabilirsiniz.

Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Türkiye, yabancıları için sayısız iş fırsatı sunuyor. Türkiye’de yaşam şartları, yönetimsel işler, teknik meslekler, turizm sektörü, yazılım, sağlık gibi farklı alanları yabancılar için cazip hale getiriyor. Türkiye’de çalışmak için ise çalışma izni almak gerekiyor. Süreli çalışma izni, süresiz çalışma izni, bağımsız çalışma izni ve Turkuaz Kart olmak üzere dört çeşit çalışma izni bulunuyor. Size uygun olan çalışma izni için Türkiye dışında iseniz Türk konsolosluklarına başvurabilirsiniz. Türkiye’de bulunan yabancılar ise başvurularını internet üzerinden yapabiliyor. İşveren elektronik imzası ve kayıtlı elektronik posta adresi, başvuranın kendi kayıtlı elektronik posta adresi, iş sözleşmesi, davet mektubu, başvuru dilekçesi, pasaport kopyası, yabancı personel başvuru formu, diploma, iş yerinin Ticaret Sicil Gazetesi ve son yıla ait bilanço ve gelir tablosu gerekli belgeler arasında yer alıyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz