Türkiye vatandaşlığı almak için başvuru yapan yabancı iş adamlarının sayısı iki bini geçmek üzere. İşte konu hakkında detaylar…

Sizlerinde bildiği gibi 1 milyon dolar olan gayrimenkul alım şartı geçtiğimiz günlerde 250 bin dolara düşmüş ve bu bakımdan yabancıların başvuru sayıları artış kaydetmişti. Geçtiğimizz yıl Eylül ayından şimdiye kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak adına yabancı iş adamları tam 2 bini geçmiş durumda. Bu sayının içerisinde en fazla Ortadoğulu işadamları yer alıyor.

Son haberlere göre, uzmanlar 250 bin dolar olan şartın gelmesinden hemen sonra konut ile arazi alımlarında belli başlı bir artış olduğunu dile getiriyor. En çok payı ise Irak ve Suriyeli iş adamlarında olduğu biliniyor.

Bir iş adamı 16 milyon TL yatırım yaptı!

Uzmanlar ayrıca, başvurudan sonra emniyet güçlerinde oluşan bu başvuruların araştırıldığını ve başvuru yapan kişilerin yurt dışı işlerinin bile kontrol edilerek araştırıldığını dile getirdi. Elbette ülkemizde iş yapan işadamlarının vatandaşlık talepleri karşılık bulmayabiliyor. Kısacası iş yapmasına izin varken vatandaş olmasına onay verilmeyebiliyor.

Uzmanlar ayrıca vatandaşlık işlemlerinin eski günlere oranla daha fazla hızlı gerçekleştiğini ve 10 ay süren bu işlemlerin artık 2.5 ayda bittiği belirtildi. Bu yeni uygulama ile beraber ülkemizde ciddi bir sermaye girişi gözlemlendi. Iraktan gelen bir iş adamı ise tam 16 milyon TL gayrimenkul aldığı öne sürüldü. Elbette bu durumu fırsat bilen bazı kişiler içinde önlem alınmaya devam ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz