İller Bankası başkanlığında düzenlenen ve özel bir organizasyonda dereceye giren hak sahiplerine ödüllerinin dağıtıldığı Mahalle Tasarımı Fikir Yarışması etkinliğinde Çevre ve Şehi

Türkiye 15 Sene İçinde Yenilenecek, Yeni Binalar 200 Sene Dayanacak 
İller Bankası başkanlığında düzenlenen ve özel bir organizasyonda dereceye giren hak sahiplerine ödüllerinin dağıtıldığı Mahalle Tasarımı Fikir Yarışması etkinliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin gündeminde yer alan kentsel dönüşüm konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan bu konunun önemine dikkat çekerek çalışmaların tüm hızı ile sürdüğü müjdesini verdi. 
Kentsel Dönüşüm Büyük Önem Taşıyor 
Mahallerin ne kadar önemli olduklarını vurgulayan Bakan Özhaseki kentsel dönüşüm projelerinde mahalle dokusunun korunmasına büyük önem verdiklerini belirterek bu sayede akraba, aile ve komşuluk ilişkilerini yaşatmayı hedeflediklerini dile getirdi. 1999 yılından sonra yapılan binaların sağlam olduğuna dikkat çeken Bakan sorunun 99 öncesinde yapılan binalarda olduğunu söyleyerek bu yapıların yaklaşık 15 milyon adet olduğunu belirtti. Bu 15 milyon binanın en az yarısının yüksek risk yaşadığı vurgulanırken ana amacın yüksek risk taşıyan bu binaların biran önce yıkılarak yerlerine depreme dayanıklı binalar yapmak olduğu vurgulanıyor. 
Yılda 500 Bin Bağımsız Birim Yapılmalı 
Binaların mümkün olan en hızlı şekilde yenilenmesi için yıllık en az 500 bin bağımsız bölümün inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Özhaseki bu sayede önümüzdeki 15 yıl içinde sorunlu kabul edilen binaları yıkarak depreme dayanıklı sağlam binaların inşa edilmesi mümkün olacaktır dedi. Evlerin yenilenmesi kadar yaşam standartlarının da yükseltilmesi gerektiğine dikkat çeken bakan alt yapı çalışmaları ve sosyal donatılar için de özel çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.