1999 senesinde yaşanan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Marmara Depremi sonrasında önlemler alınmaya başlanmış ve depremde yıkılmayan ancak büyük hasar alan ris

Türkiye Depreme Kentsel Dönüşümle Hazırlanıyor
1999 senesinde yaşanan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Marmara Depremi sonrasında önlemler alınmaya başlanmış ve depremde yıkılmayan ancak büyük hasar alan riskli yapıların tespit edilmesi ile işe başlanmıştı. Yaşanan depremin ardından Türkiye büyük bir adım atarak kentsel dönüşüm projelerine start vermiş ve bu sayede riskli yapıların yıkılarak yerine depreme dayanıklı binaların yapılmasına başlanmıştı. 
775 Milyon Lira Kira Yardımı Yapıldı 
Konu hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürü Hüseyin Kaya İstanbul’da yaklaşık 50 bin riskli binanın bulunduğunu belirterek bunlardan 19 bin tanesinin yıkılarak yerine yenilerinin yapılmaya başlandığını söyledi. Yıkımı tamamlanan binaların yanı sıra yıkımına devam edilen binaların da olduğunu belirten Kaya İstanbul’da kentsel dönüşüm kira yardımı olarak şu ana kadar 775 milyon liralık kira yardımı yapıldığına dikkat çekti. 
İsteyen Kişilere Faizsiz Kredi Desteği Verilecek 
Geride bıraktığımız günlerde uygulamaya giren kendi konutunu kendisi yenilemek isteyen kişilere verilecek olan faizsiz kredi desteğini de hatırlatan Kaya bu sayede vatandaşların binalarını daha rahat bir şekilde yenileyebileceklerini belirtti. Bu konuda vatandaşların kendilerine de büyük iş düştüğünü vurgulayan Kaya devletin tek tek tüm binaları gezerek bu binaların riskli olup olmadığını incelemesinin son derece zor olduğunu belirterek vatandaşlara kendi binalarını inceletme tavsiyesinde bulundu. Riskli binalarda oturulmamasını isteyen Kaya kentsel dönüşüm için başvuruda bulunulmasını istedi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.