Bölgelere Göre Arsa Pay Oranları

Konut sahibi olmak, gün geçtikçe zorlaşıyor. Ülke genelinde en pahalı konutların bulunduğu şehir, İstanbul oldu. İstanbul’da konut sahibi olma hayali kuran vatandaşların işi her gün biraz daha artıyor. Ucuz ev bulunamamasına sebep olarak da arsa maliyeti gösteriliyor.

İstanbul’da Arsa Payları Yüzde 80’i Buldu

Konut projelerinde arsa sahiplerinin istediği oranlar ortalama olarak yüzde 50 ve yüzde 55 civarında olsa da merkezi noktalarda bu oran yüzde 75 ve yüzde 80’e kadar çıkıyor. Müteahhitlerin başka noktaları tercih etmelerinin en büyük sebepleri arasında arsa maliyeti yer alıyor.

Marmara Bölgesi’nde Oranlar

Tekirdağ’ın gelişim çeperlerinde arsa sahiplerinin istediği oranlar yüzde 25’e kadar düşerken, merkezi noktalarda bu oran yüzde 55’i buluyor. Çanakkale’de yapılan milyonluk projelerin etkisiyle arsa metrekare fiyatları 10 bin lirayı buluyor, bu da arsa payının yüzde 60’ı bulmasını sağlıyor. Balıkesir’deki oranlar da ortalama olarak yüzde 40, yüzde 50 civarında olup, daha altında bir oranda arsa payını görmek zor oluyor. Bursa’nın yapısından ötürü yüzde 35 gibi düşük oranlara da, yüzde 60 gibi yüksek oranlara da rastlamak mümkün.

Ege Bölgesi’nde Oranlar

İzmir ve Muğla’da gelişim çeperlerinde oran yüzde 40 civarında seyrederken, şehirlerin genelinde yüzde 55 ve üstünü görmek mümkün oluyor. Afyon ve Denizli’de ise oranlar yüzde 30 ve yüzde 50 arasında değişiyor.

Karadeniz Bölgesi’nde Oranlar

Trabzon’un merkezi noktalarında yüzde 50’yi görmek mümkünken, yamaç ve kırsalda bu oran yüzde 25’e kadar geriliyor. Aynı şekilde Artvin, Giresun, Samsun ve Ordu’da da oranlar yüzde 25 ve 35 arasında değişiyor.

İç Anadolu Bölgesi’nde Oranlar

Ankara’nın merkezi noktalarında oran yüzde 55 ve yüzde 65 aralığında iken, yüzde 40’a kadar gerilediği de görülüyor. Kayseri, Sivas ve Eskişehir’deki merkezi noktalarda yüzde 50 olan oran, yüzde 35’e kadar geriliyor. Konya’daki oranlar ise yüzde 30 ve 55 aralığında.

Akdeniz Bölgesi’nde Oranlar

Mersin ve Kahramanmaraş’ta yüzde 50’ye kadar çıkan oranların, yüzde 35’e gerilediği de görülüyor. Antalya’da ise turistik noktalarda yüzde 55 olan arsa pay oranı, yüzde 35’e kadar gerileyebiliyor bazı ilçelerde.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Oranlar

Yüzde 35 ve yüzde 50 aralığında oranların görüldüğü Van’ın yanı sıra, Erzincan’da oranlar yüzde 30 ve 40 arası oluyor. Malatya’da ise yüzde 50 olan oranlar yüzde 30’a kadar geriliyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Oranlar

Mardin ve Şanlıurfa’da oranlar yüzde 35 ve yüzde 50 arası iken, Gaziantep’in merkezi noktalarında bu oran yüzde 55 ve üzeri olabiliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz