Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere baktığımızda 2013 yılından bu yana tamamlanmış olan inşaatlarda 4 konuttan 1 tanesi satılmamış olarak görülüyor. Bu bakımdan 1 milyon 260 bini geçen satılamayan konutlar henüz boşta…

Ülkemizde satılan konut sayısı daima artış kaydederken, 2018 yılında ciddi bir düşüş kaydetti. Bu izler ise 2019 yılında da devam ediyor.

TÜİK, inşaat verilerini analiz ederken 2013 yılından incelemeye başladı. Bunun açıkça sebebi ise bu yıldan öncekilerde il ve merkez ilçeleri dahil edilmekteydi. Şimdi ise tüm Türkiye ele alındı.

Son 6.5 yılda inşaatı bitmiş ama satılmamış konut sayısı dudak uçuklatır!

1 Ocak 2013 ile 30 Haziran 2019 arasında yani 6.5 yılda 5 milyon 79 bin konut yapı izni aldı. Halk arasında iskan belgesi ile iskan ruhsatı olarak ifade edilen bu belgeler oturmanızı sağlamakta.

6.5 yıl içerisinde ilk defa satışı yapılan konut ise 3 milyon 818 bin olarak belirtildi. Oran bakımından baktığımızda iskan ruhsatı olan binaların aslında yüzde 25’i satış yapmadı. Her 4 konuttan 1 tanesi halen satılmış değil.

Her 5 konuttan 1 tanesi ise İstanbul’da yer alıyor!

Son geçtiğimiz 6,5 yıl içerisinde en fazla konutun inşaası İstanbul’da kaydedildi. Kısacası 983 bin konut iskan belgesi aldı. aynı anda Ankara’da 443 bin konut ve İzmir 307 bin konut ruhsatı alırken, Antalya ise 220 bin ve Bursa 194 bin konut ruhsatı aldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz