Türkiye İnşaat Sektörü İle Büyümeye Devam Ediyor 

Yaşanan tüm olumsuzluklara ve çevresini saran savaş tehditlerine rağmen Türk ekonomisi istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Türk ekonomisi 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5.2 oranında büyümeye devam ederken ikinci çeyrekte büyüme 5.1 seviyesine gerilese de büyümeye devam etti. Türk ekonomisinin büyümesine en büyük katkıyı ise inşaat sektörü ve ihracat sağladı.

Teşvikler Büyük Katkı Sağladı 

İnşaat sektörü için verilen teşviklerin büyümede önemli bir katkısı olurken yine vergi indirimi ve Kredi Garanti Fonu tarafından verilen krediler de sektörün hızlı bir şekilde büyümesini sağladı. Yine SGK prim ertelemesine izin verilmesi de sektörün büyümesinde olumlu katkı sağladı. Türk ekonomisi sağlanan bu teşviklerle 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5,1 oranında büyüme başarısı göstermeyi başardı. Elde edilen bu büyüme oranı ile Türkiye diğer G20 ülkeleri arasında ekonomisi en hızlı büyüyen üçüncü ülke olmayı başardı.

İnşaat Sektörü Yatırımları Büyümeye Devam Etti

Türk ekonomisinin hiç kuşkusuz en büyük itici güçlerinden biri olmayı başaran inşaat sektörü 2017 yılının ikinci yarısında da bu özelliğini korumaya devam etti. İnşaat sektörü yatırımları bu süre zarfında yüzde 25 oranında büyümeyi başarırken makine ve teçhizat yatırımları oranında ise yüzde 8,6 puanında daralma yaşandı. Sene sonuna doğru hükümet tarafından sektöre yeni teşviklerin verilmesi ile inşaat sektörünün daha da büyümesine ise kesin gözü ile bakılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz