Türkiye’de 20 Katlı Bina Sayısı 1.593 Rakamına Ulaştı

Türkiye’nin en değerli deprem araştırmacıları arasında yer alan ve Kandilli Rasathanesi bünyesinde görev alan Prof. Dr. Sinan Akkar, Doç. Dr. Ümit Dikmen ve Prof. Dr. Mustafa Erdik tarafından hazırlanan raporun öncü sonuçları açıklandı. “ Türkiye’deki Yüksek Katlı Binaların Dağılımları ve Yapısal Özellikleri” isimli rapor ile Türkiye’de yer alan 20 kat ve üzerindeki gökdelen binaların sayıları da açıklanmış oldu.

565 Tanesi Hala İnşaat Halinde Bulunuyor

Türkiye genelinde yer alan 20 kat ve üzerindeki yüksekliğe sahip olan binaların araştırılmasına yönelik olarak hazırlanan raporda oldukça dikkat çekici verilere ulaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından desteklenen araştırmanın öncü sonuçlarına göre Türkiye bu tip binalara yönelik olarak yapılan sıralamada 16. basamakta yer aldı. Özellikle de son 10 yıllık süreçte İstanbul’da 100 metreden daha fazla yüksekliğe sahip olan binaların sayılarında ciddi bir artış yaşandığı görülürken bu süreçte şehirde bulunan bina sayısı 60’ı aştı.

Ankara’da 20 Tane Var

Ülke nüfusunun büyük bir hızla arttığına dikkat çekilen raporda artan nüfusa bağlı olarak çok katlı binaların da sayılarında artış yaşandığı belirtildi. Başkent Ankara’da yüksekliği 20 katı geçen ve tamamlanan bina sayısı olarak 20 rakamı belirlenirken tüm yurt genelinde 1.593 adet bu tipte yapı olduğu belirtildi. Bu yapılardan 565 tanesi hala inşaat halinde bulunurken bu özelliğe sahip olan yapıların en çok İstanbul’da yer aldığı açıklandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz