Türkiye’de Emlak Alımı Yapabilen Ülkelerin Listesi

Çıkartılan bir raporda yabancı uyruklu olan vatandaşlar yani yabancı ülkelerin Türkiye’de aldığı taşınmaz mülk rakamlarının 100.000 civarlarında olduğu söylenmektedir. Çıkan bu rakamların çok fazla olması o alım yapan ülkelerin kendilerinde gelişen öz güvenlerin yansıması olabileceği belirtildi.

Ayrıca bu rapora göre cumhuriyet tarihinden önceki dönemde yabancılara taşınmaz mülk satışı yapılabilmesi kanuni hakkı 8 Haziran 1868 de çıkmıştır.

1934’te çıkarılan kanun ile yabancıların satın alabileceği taşınmazların yüzölçümü en fazla 30 hektar olarak belirlenmiştir. 2006 yılında yapılan değişiklik ile bu rakam 2,5 hektara düşürülmüştür. Sonra adalet komisyonun da kabul edilen tasarı ile bu miktar tekrardan 30 hektara çıkarılmıştır. Daha sonra bakanlar kurulu da bu miktarın iki mislisine çıkartılması yetkisi verilmiştir.

Mülk Alımı Yapabilecek Ülkeler

Yeni düzenlemeye göre kabineden önceki, İran, Çin, Filistin ve Hindistan dahil olmak üzere 16 ülke vatandaşı, mülk satın almak için İçişleri Bakanlığından izin almak zorundadır. Irak vatandaşları, ilk önce Dışişleri Bakanlığına başvurmak zorundadırlar.

Bazı ülkelerin vatandaşları Türkiye’de şartsız olarak emlak ve mülk satın alabilirler. Bu ülkeler Almanya, Amerika Birleşik Devletler, Arjantin, Belçika, Belize, Benin, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Burkina Faso, Burundi, Çad, Dominik Cumhuriyeti’dir. Ayrıca Estonya, Fas, Finlandiya, Fransa, Gabon, Gambiya, Gine, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Birleşik Krallık, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Kenya, Kuzey Kıbrıs, Kolombiya, Kosova, Libya, Lübnan, Lüksemburg, Mali, Moldova, Monako, Namibya, Nijer, Norveç,  Polonya, Portekiz, Peru, Romanya, Sırbistan ve Slovakya’dır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz