Türkiye’de bir dönem büyük tartışmalara neden olan günlük kiralık evlerin sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle de İstanbul’da günlük kiralanan ev sayısı büyük bir

Türkiye’de Günlük Kiralanan Ev Sayısı Artmaya Devam Ediyor 
Türkiye’de bir dönem büyük tartışmalara neden olan günlük kiralık evlerin sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle de İstanbul’da günlük kiralanan ev sayısı büyük bir hızla artarken bu sayının 75 binin üzerinde olduğu belirtiliyor. Günlük kiralanan evden elde edilen gelirin 3 yılda 500 milyon dolar seviyesini aştığı belirtilirken özellikle de rezidans projelerinde günlük kiralama talepleri daha yoğun yaşanıyor. 
Günlük Kiralık Evlerde Fiyatlar Kaç Para?
Günlük kiralık evlerin fiyatları incelendiğinde ise konutun fiyatını belirleyen farklı pek çok kriter bulunduğu dikkat çekiliyor. Bu kriterler arasında en dikkat çekenlerin başında konutun bulunduğu lokasyon yer alıyor. Merkezi yerlerde bulunan konutların fiyatları çok daha yüksek fiyatlarla kiraya verilirken aynı zamanda rezidanslar içerisinde alan dairelerde yüksek fiyatlara kiraya veriliyor. Konutun büyüklüğü de kiralama fiyatına direkt etki ederken günlük kiralanan evlerin fiyatları en düşük 50 liradan başlarken 100 liraya kadar çıkıyor. Hatta bazı bölgelerde bu sınırın üzerine de çıkılabiliyor. 

Günlük Kiralanan Evler Yeterince Denetlenemiyor
Çıkarılan yeni kanunlar ile beraber günlük kiralanan evlerin denetimleri arttırılmaya çalışılırken yine de yapılan tüm uygulamalar yetersiz kalıyor. Yurtdışında da günlük ev kiralama sistemi uygulanıyor ancak bu tip kiralamalar sadece denetimden geçerek bunun için yetki alabilen turizm şirketlerince yapılıyor. Türkiye’de ise uygun konutu olan herkes bu tip kiralama hizmeti verebiliyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.