Türkiye’de Kaç Adet Emlakçı Var?

Son dönemde yeni dolandırıcılık vakaları ile yeniden gündeme taşınan emlakçılık mesleği için yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Sektör ile görüşmelerini sürdüren hükümet kanadı emlak müşavirliği kanun tasarısı ile artık sadece emlak danışmanlığı lisansı olan kişilerin bu işi yapmalarını sağlamayı amaçlarken özellikle de kaçak Emlakçı sorunu sektörün belini büküyor. Peki, Türkiye’de kaç adet Emlakçı var?

Ne Yazık Ki Kesin Sayı Bilinmiyor

Bu yönde resmi bir araştırma yapılmadığı için ne yazık ki ülkemizde Emlakçı olarak hizmet veren kişi ve kurum sayısı net olarak bilinmiyor. Ancak bu rakamın 100 bini aştığı biliniyor. Sektörde şu anda en çok sorunun yaşanmasına neden olan ise hiçbir odaya ve ticaret siciline kaydı olmadan emlakçılık hizmeti veren kayıt dışı emlakçılar olarak öne çıkıyor. Hiçbir şekilde vergilendirmeye tabi olmayan bu kişiler haksız rekabetin ortaya çıkmasına neden olurken şu anda sektörde 350 binden fazla kayıt dışı olarak yani kaçak çalışan Emlakçı olduğu biliniyor.

Yeni Yasa Biran Önce Hayata Geçirilmeli

Sektörde yaşanan sorunların çözümü için mutlaka yeni yasanın biran önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Çünkü yeni yasa ile beraber kaçak olarak emlakçılık yaptıkları tespit edilen kişilerin hem ağır para cezasına hem de hapis cezasına çarptırılması ön görülüyor. Yine buna ek olarak emlakçı olarak çalışmak isteyen kişilerin mutlaka belirli eğitimleri alarak sertifika sahibi olmalarının yanı sıra lisans almaları da gerekecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz