Türkiye’de Mal Varlığı Olan Türklerin Başı Avrupa’da Belaya Girebilir

Son dönemde gurbetçilere yönelik olarak yürütülen KDV’siz konut satışı gibi kampanyalar yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının ülkemizden konut sahibi olmalarını teşvik etmektedir. 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile otomatik olarak yürürlüğe girecek olan Otomatik Bilgi Transferi sayesinde artık Alman hükümeti gurbetçilerin Türkiye’de ki mal varlığı ve parası hakkında bilgi alabilecek. Almanya’da yaşayan ve Alman hükümetinden sosyal yardım alan kişilerin Türkiye’de mal varlıklarının ve paralarının olduğunun belirlenmesi halinde ceza almaları gündemde.

Dikkat! Aldığınız Yardım Kesilebilir

Almanya’da yaşıyor ve Alman hükümetinden sosyal yardım desteği alıyorsanız bu durumda Türkiye’de hiçbir şekilde mal varlığınızın ya da paranızın bulunmaması gerekiyor. Türkiye’de üzerinize kayıtlı bir taşınmazınızın bulunması ya da bankalarda adınıza açılan hesapta paranız varsa bu durumda Alman hükümeti vermiş olduğu sosyal yardımı kesme hakkına sahip bulunuyor. Yapılan bu yardımın kesilmesinin yanı sıra şimdiye kadar almış olduğunuz sosyal yardım parası da faizi ile geri alınacak.

Gurbetçilerin Mal Beyanında Bulunmaları Gerekiyor

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üyelerince 2016 yılında kabul edilen ve üzerinde çalışmaların yeni tamamlandığı Otomatik Bilgi Transferi sistemi ile beraber bundan sonra yardım parası alan kişilerin Türkiye’deki mal varlıkları Alman hükümeti tarafından görülecek. Almanya’da yaşayan ve yardım parası alan Türklerin mutlaka mal beyanında bulunmaları gerekiyor. Aksi durumda kişi vergi kaçakçısı durumunda düşecek ve hapis cezası bile alabilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz