Türkiye’de Sigortalı Konut Sayısı 8 Milyona Ulaştı

Ülkemizde pek çok ilimiz deprem fay hatları üzerinde bulunurken yaşanan sismik hareketlilik ise büyük bir tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Depreme karşı kentsel dönüşüm projeleri ile önlem alınmaya çalışılırken devletin bu alanda verdiği en büyük güvence ise DASK olarak öne çıkıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı ülkemizde sigortalı konut sayısının hala 8 milyon sınırında yer aldığını belirtti.

En Çok Sigortalı Konut Marmara Bölgesinde Yer Alıyor 

Aynı zamanda deprem riskinin en yüksek olduğu bölge olarak öne çıkan Marmara Bölgesi en fazla DASK yapılan bölge olarak ta öne çıkmayı başarıyor. Oranın yüksek olmasına rağmen DASK sigortası yapılan konut oranı yüzde 55,50 oranında kalırken bu da hala her 2 konuttan birinin sigortasız olduğu anlamına geliyor. Marmara bölgesinde 6.014.550 konut yer alırken bu konutlardan sadece 3.338.323 tanesinin DASK sigortası yaptırdığı belirlenmiş durumda.

Büyükşehirlerde Sigorta Oranı Daha Yüksek 

Büyükşehirlerde DASK oranı daha yüksek olurken Ankara % 53, İstanbul % 55, İzmir % 46 ve Antalya % 48 oranında sigortalı konut sayısına sahip. Zorunlu deprem sigortası en yüksek olan iller sıralamasında ise % 84 oranı ile Düzce birincilik koltuğuna otururken Bolu % 75 ile ikinci, Yalova ise % 74 ile üçüncü oldu. DASK oranı en düşük olan il ise % 7 ile Şırnak oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz