Türkiye’deki Başlıca Eserlerin Yaratıcısı Türk Mimarlar!

 

Bazı yapıtlar, mimari eserler; üzerinden yıllar geçse de kendinden söz ettirir. Bunun sebebi görkemli olmalarının yanı sıra bu eserlere imza atan yetenekli usta mimarların da var olmasıdır. Ünlerini dünyaya yayan, muhteşem eserlerin yaratıcısı Türk mimarları bu yazımızda listeliyoruz.

1- Mimar Sinan

 

Koca Mimar Sinan Ağa olarak da bilinen usta mimar, 1489 – 1588 yılları arasında yaşayıp, hayatı boyunca harika yapıtlara imza atan önemli bir Türk kişilik olarak, sadece Türkiye’de değil dünyada da eserleriyle adından söz ettirmektedir. Camiiler, saraylar, medreseler ve köprüler başta olmak üzere 375 eseri bulunan Mimar Sinan, Edirne’de bulunan ve Dünya Kültür Mirası listesinde yerini alan Selimiye Camii’ni ustalık eseri olarak adlandırmıştır. Bunun dışında Süleymaniye Camii, Mihrimah Sultan Camii, Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi de önemli eserlerinden sadece birkaçıdır.

 

2-Mimar Kemaleddin

 

Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın önde gelenlerinden olan Mimar Kemaleddin; 1870 – 1927 yılları arasında yaşayıp, hayatı boyunca birçok önemli eserle adını duyuran bir diğer Türk mimarımızdır. 2009 yılından itibaren 20 Türk Lirası’nın arkasında portresi ve başlıca yapıtlarından olan Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası yer alıyor. Türbeler ve okul binaları başta olmak üzere kendisinin birçok önemli eseri bulunmaktadır.

 

3-  Vedat Tek

 

Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın öncülerinden olan bir diğer mimarımız olan Vedat Tek, 1873 – 1942 yılları arasında yaşayıp, Osmanlı’nın son ve Cumhuriyetin ilk dönemlerinde birçok önemli esere imza atmıştır. Sanayi Nefise Mektebi’nin ilk Türk hocalarından olan mimarımız, ayrıca Türkiye’nin formel eğitim görmüş ilk Türk mimarı olmasıyla da ünlüdür. Ankara Palas, Haydarpaşa İskelesi ve tasarladığı kendi evi bilinen ünlü eserlerindendir.

 

4- Murat Kader

 

1970 doğumlu olan Murat Kader, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, Pennsylvania Üniversitesi’nde yüksek lisansını yapmıştır. 3 yaşından beri mimar olma hayalini kurduğunu söyleyen Murat Kader, İki Design Group’u kurarak birçok başarılı çalışmaya imza atmıştır. Yapım teknolojileri ve tasarım yönetimi de ilgi alanlarını oluşturmaktadır.

 

5- Balyan Kardeşler

 

18. ve 19. yüzyıllarda hassa mimarı olarak, Osmanlı Devleti’nde yaptırılan birçok önemli esere imzalarını atan kardeşler Ermeni bir mimarlar ailesinden gelmektedir. Beylerbeyi Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Saat Kulesi, Beyazıt Kulesi başlıca eserlerindendir.

 

6- Ali Talat Bey

 

1869 – 1922 yılları arasında yaşamış olan mimarımız Ali Talat Bey’in birçok projesi Birinci Ulusal Mimarlık Akımı ile özdeşleştirilmiştir. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın öncülerinden olan Mimar Kemaleddin ile tanışması sonucunda, Fenni Mimari adlı eser hazırlamışlardır. Beşiktaş İskelesi, Üsküdar İskelesi ve Kuzguncuk İskelesi başlıca eserlerindendir. Fakat Üsküdar İskelesi yıkılmıştır.

 

7- Emre Arolat

 

1963 yılında doğan Emre Arolat, 1986 yılında MSÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ayrıca Türk mimar Emre Arolat, 1986 – 1987 yıllarında da ABD Washington D.C’de Metcalf Mimarlık Bürosu’nda çalışmıştır. Tek konutlar, kamusal ve özel yönetim yapıları, alışveriş merkezleri, müzeler, spor tesisleri, sanayi yapıları ve havalimanı dahil olmak üzere birçok alanda projeleri ve uygulamalara imza atmıştır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz