Türkiye’deki Genel Konut Fiyatları

Türkiye’de konut fiyatları her geçen ay düzenli olarak artış yaşamaya devam ediyor. Açıklanan veriler ışığında hem geçtiğimiz aya göre hem de geçen senenin Mayıs ayına göre yaşanan artışlar oldukça dikkat çekici boyutlara da ulaşmış durumda. Türkiye’nin 81 ilini kapsayan verilere göre Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi‘nde Nisan ayına göre yüzde 0,54, geçtiğimiz senenin Mayıs ayına göre ise 9,97 oranında belirgin bir artış yaşandığı da gözle görülen bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

EN YÜKSEK KİRA BİNGÖL’DE

Nitekim farklı şehirlerin ön plana çıkmaya başladığı fiyat değişimlerinde dikkatleri Batman ve Bingöl çekiyor. Batman’da Mayıs ayı içerisinde konut satışı fiyatları yüzde 2.08 oranında artarken, Bingöl ise kira artışı konusunda 2,06 değerinde bir oran yakaladı. Bu sonuçlara göre Bingöl ülke sınırları içerisinde kiraların en çok olduğu şehir olarak da kayıtlara geçti.

Genel olarak insanların tercih ettiği 3+1 evler yine en çok ilgi gören konut çeşitleri olmaya da devam etti. Gözlemlenen yüzde 0,33 oranındaki artış da bunun sayısal göstergesi olarak söylenebilir. Yüzde 0,34’lük bir artış ise 51-75 metrekare alana sahip konutların oranını sunuyor.

FİYATLAR ARTMAYA DEVAM EDECEK

Genel konut fiyatlarında yaşanan bu belirgin artışın ardından şimdiden Haziran ayının verileri de beklenmeye başlanmış durumda. Türkiye genelinde konut satış fiyatlarının son 6 ay içerisinde yüzde 4,59, son 1 sene içerisinde ise yüzde 9,97 oranında yukarı ivme kazandığı düşünüldüğünde bu artışın devamının gelmesi de beklenen gelişmelerden.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz