Türkiyedeki İmar Plan Çeşitleri, İmar Planlamaları

Planlar
 
Üst Ölçekli Planlar

Ülkenin kalkınma Planı analiz edilir
Bölgenin Planları Hazırlanır
Metropol Planları Düzenlenir
Çevre Düzeni Planı Hazılanır

Ülke Kalkınma Planları : Ekonomik ve Sosyal planlardan olan planlar, tüm sektörler göz önünde bulundurulup her bir sektör için kalkınma hedefleri göz önüne alınarak bu sektörleri geliştirebilecek politika ve sektörüleri kapsayan planlardır.
Bölge Planları : Çoğafi bir bölgenin planlanmasıdır. Taşra veya yere yönetim birimlerinini sınırlarını aşan, sosyal, ekonomik, siyasal ve doğal ulaşım özelliklerini paylaşan planlardır.
Metropol Planları : Metropol Bir ülkenin en önemli şehri olarakbilinir. Bu planlar bu bölgelere özeldir.
Çevre Düzeni Planları: Bölge ve Ülke planlarda alınan kararlara uymak şartı ile, sanayi,konut,tarım,ulaşım,truzim vb gibi yerleşme ve arazilerin kullanılması kararlarını belirten planlar çevre düzeni planlarıdır.
 
İmar Planları
 
Asıl İmar Planları

Nazim İmar Planı : Naızm imar planları hazırlanırken, varsa bölge planlarına veya yine varsa çevre düzeni planlarına uyumlu olarak halihazır haritalar üzerine arazi parçalarının nasıl kullanılması gerektiğini belirten, genel kullanış biçimlerine, gelecekteki nüfus yoğunluklarını, bölgelerin tiplerini, yapı yoğunluklarının, yerleşme alanlarının, gelişim yön ve büyüklüklerinin, ulaşım hareket sistemlerini belirten detaylı rapor ile açıklanmış planlardır.
Nazım imar planlarında aranmayacak özellikler ;
İllerin ana dokusunu belirler, kesin olarak sınır ve ölçü belirtmez
Nazım imar planları üzerinde herhangi bir ölçü alınamaz
Nazım imar planları uygulama imar planı olmadığı için, Uygulamada kullanılmazlar

Uygulama İmar Planı : Onaylanmış haritalar üzerinde, nazım imar planları esasına göre çizilen bölgelerin, yolların ayrıntılı olarak gösterimi, yapı adalarını, bunların yoğunluğunu ve düzenliliğinin gösteren plandır.

Tamamlayıcı İmar Planları

İlave İmar Planları : Mevcut bulunan imar planlarının daha detaylı bir şekilde gelişme alanları bakımından ihtiyaca cevap alınmadığı durumlarda, mevcut bulunan imar planlarına bitişik, Uyumlu, tutarlı ve mevcut imar planı ile ulaşım açısından bütünlük oluşturun planlardır.
Mevzi İmar Planları : Mevcut olan imar planlarının sınırlarının dışında kalıp bu planlarla bütünleşemeyen bir mevkide olan alanlar üzerinde hazırlanan, teknik alt yapı ve sosyal ihtiyaçlarını kendi içeriside sağlayan planlardır.
Revizyon İmar Planı : Gerek uygulama imar planları gerekse nazım imar planlarının ihtiyaçlara yanıt vermediği ve uygulanmasının sorunlu olduğu hallerde; tüm planın veya önemli bir kısmınn plan tekniklerine uyulmak şartıyla güncellenerek yenilenmesi sonucu ortaya çıkan planlardır.
Plan Değişikliği : Planın Asıl kararlarınıın bütünlüğünü ve sürekliliğini bozmayacak bir biçimde, teknik ve bilimsel verilere dayanarak uygulanan değişiklikler “Plan Değişikliği” olarak adlandırılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz