GYODER tarafından yapılan açıklama ile beraber yılın ilk 9 ayını kapsayan Ocak 2016 – Eylül 2016 arasında gerçekleştirilen yabancılara konut satışı sıralamasında Almanlar birinci s

Yabancılara Konut Satışında Almanlar Zirvede
GYODER tarafından yapılan açıklama ile beraber yılın ilk 9 ayını kapsayan Ocak 2016 – Eylül 2016 arasında gerçekleştirilen yabancılara konut satışı sıralamasında Almanlar birinci sıraya oturdu. Daha önce yapılan açıklamada Türkiye’de en çok konut alan yabancı ülke Suudi Arabistan olurken son aylarda rekor sayıda alım yapan Alman vatandaşları zirveyi elde etti. 
Türkiye’den Konut Alan Yabancılar 
Türkiye’den en çok konut alan yabancı ülke Ocak – Eylül 2016 konut satışı verilerine göre Almanya olurken Suudi Arabistan ikinciliğe geriledi. En çok konut alan yabancı ülkeler sıralamasında bir diğer Arap ülkesi Kuveyt yer alırken İngiltere ve Irak ilk 5 içinde yer almayı başarıyor. Listenin devamında ise beşinci Lübnan olurken son dönemde gergin devam eden ilişkiler ile dikkat çeken Rusya ise altıncılık koltuğunda yer alıyor. KTTC, Bahreyn ve Katar ise listenin son üç sırasını paylaşan ülkeler oluyor. 
En Çok Tercih Edilen İller “Muğla ve İstanbul” 
Eşsiz güzelliği sahip olan Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinden biri olan Muğla yabancı yatırımcıların gözdesi olmaya devam ederken aynı zamanda İstanbul’da en çok tercih edilen illerden biri olarak öne çıkıyor. Yabancılara konut satışı verileri dikkate alındında kişi sayısı temel alındığında en çok alım yapılan il İstanbul olurken alım yapılan alana bakıldığında ise birinciliğe Muğla yerleşiyor. Yine bir başka tatil beldesi olan Antalya ve Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Bursa yabancıların en çok tercih ettikleri iller arasında bulunuyor. 
Türkiyede Gayrimenkul Satın Alan 10 Ülkenin Sıralaması
10-   Katar : 109.000 m²
9-     Bahreyn  : 112.000 m²
8-     KKTC: 123.000 m²
7-     Rusya: 158.000 m²
6-     Lübnan: 175.000 m²
5-     Irak : 215.000 m²
4-     Kuveyt : 386.000 m²
3-     İngiltere: 519.000 m²
2-     Suudi Arabistan: 564.000 m²
1-     Almanya: 599.000 m²

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.