Türkiye’den En Çok Hangi Arap Ülkeleri Konut Alıyor?

Yabancılara konut satış rakamlarını arttırmak amacı ile verilen teşvikler arttıkça ülkemizden konut satın alan yabancıların sayıları da artıyor. Son rakamlar incelendiğinde Arap ülkelerinin Türkiye’ye olan ilgilerinin arttığı görülürken özellikle de kendi ülkelerinde ki iç karışıklıktan kaçan yabancıların Türkiye’de ki rahat yaşamı tercih ettikleri görüyor. Peki, Türkiye’den en çok hangi Arap ülkeleri konut alıyor?

Iraklılar Zirvede Yer Alıyor

Açıklanan TÜİK konut satış rakamlarına göre yabancılar Türkiye’den 2018 yılının Mayıs ayında toplam 2 bin 415 adet konut satın aldı. Nisan ayı konut satış rakamları raporu ile kıyaslandığında yabancıların Mayıs ayı içerisinde konut alımlarının yüzde 36,1 oranında artış yaşandığı görüldü. Uyruklarına göre yabancıların konut alımları incelendiğinde Mayıs 2018 dönemi içerisinde en çok Iraklıların konut aldıkları görüldü. Söz konusu dönem içerisinde Iraklıların ülkemizden 407 adet konut satın aldıkları görülürken, aynı dönemde İranlılar 217 adet, Suudi Arabistanlılar 206 adet, Rusyalılar 165 adet ve Afganlılar 131 adet konut alarak ülkemizden ev sahibi olmayı tercih ettiler.

Yabancılar En Çok İstanbul’dan Konut Aldı

Mayıs 2018 dönemi içerisinde yabancılar yine en çok İstanbul’dan konut aldılar. Yabancılar İstanbul’dan Mayıs 2018 döneminde İstanbul’dan 854 adet konut satın alırken Antalya’dan 595 adet, Bursa’dan 141 adet Yalova’dan 108 adet ve Ankara’dan 96 adet konut satın aldılar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz