Türkiye’nin deprem haritası tam 22 yıl sonra yeniden güncellenerek karşımıza çıkıyor. Yeni haritaya göre; 46 ilimizde deprem riski azalış gösterirken, 6 ilimizde ise deprem riski artmış durumda.

1996 yılından bu yana ülkemizde kullanılan deprem haritası AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı‘nca geçtiğimiz yıl Mart ayında yenilendi. Ancak yeni haritanın 1 Ocak 2019‘da yürürlüğe girdiğiniz belirtebiliriz. Güncellenen harita en güncel deprem kaynaklarının parametreleri ve deprem kataloglarıyla beraber son nesil matematiksel modeller ele alınarak hazırlandı.

Son bilgilere göre yenilenen harita ile beraber ülkemizde en fazla riski olan deprem alanı oranı ise yüzde 42’den tam olarak yüzde 17’ye kadar indi. Güncellenen deprem haritasında ise bu iller; Adana; Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Muğla, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Van’ın da bulunduğu 46 ilin deprem tehlikesi azaldı. Ancak 6 ilin deprem riski ise artış gösterdi. Bu iller ise; Tekirdağ, Aksaray, Karaman, Rize, Erzurum ve Trabzon olarak görüldü.

Tehlike Yüzde 44’den Yüzde 26’ya Kadar İndi!

Bunların yanı sıra eski haritada yer alan binaların yüzdelik olarak 44’ü tehlikeli sayılırken bu oranın artık yüzde 26’lara kadar düştüğü görülüyor. Sizlerde güncellenen harita üzerinden kendi ilinizin deprem riskini hem geçmiş yıla göre, hem de yenilenen haritada ki verilere göre değerlendirebilirsiniz. Deprem riskiniz artış göstermiş veya azalış göstermiş ise, harita üzerinden alt kısımda verilen koyuluk ve yazısal detaylardan görüp bakabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz