Türkiye’nin En Pahalı ve En Ucuz İlleri Açıklandı

2017 yılı verilerine göre hazırlanan Türkiye’nin en pahal ve en ucuz illerinin belirlendiği liste açıklandı. Açıklanan listeye göre Türkiye’nin en ucuz ili fiyat düzeyi endeksine göre 93.5 ile Ağrı, Ardahan, Kars ve Iğdır olurken ülkemizin en pahalı ili ise yüzde 114.8 ile İstanbul oldu.

Türkiye’nin En Pahalı İli Yine Değişmedi, İstanbul Birinci

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre İstanbul’da yaşamak Türkiye ortalaması dikkate alındığında yüzde 14.8 daha pahalı. İstanbul fiyat düzeyi endeksi verileri dikkate alındığında da Türkiye’nin en pahalı şehri olma unvanını yine kimselere kaptırmadı ve yüzde 114.8 ile Türkiye’nin en pahalı şehri oldu. TÜİK bu sene ayrıca Bölgesel Satın Alma Gücü Paritesi çalışması ile belirli bir ürün ve hizmet için bölgelere göre fiyat düzeylerini de belirledi.

Gıda ve Alkolsüz İçecekler Grubunda Da En Pahalı İl İstanbul Oldu

Gıda ve alkolsüz içecekler grubu için yapılan değerlendirmede de Türkiye’nin en pahalı ili yine İstanbul oldu. Bu grup içerisinde İstanbul 111.0 endeksi ile birinci olurken en ucuz iller ise 94.9 ortalama ile Diyarbakır ve Şanlıurfa oldu. Giyim grubu dikkate alındığında ise Türkiye’nin en pahalı ili bu sefer değişti ve birinciliği İzmir aldı. İzmir’in bu grup içerisindeki fiyat endeksi 110.6 olarak açıklanırken 84.1 ile giyim ve ayakkabının en ucuz olduğu iller ise Kars, Iğdır, Ardahan ve Ağrı oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz