Türkiye’nin En Sakin Şehirleri Hangileri?

Büyükşehirlerde yaşanan yoğun trafik sorunları, aşırı stres ve mali koşulların zorlaşması gibi ağır koşullar insanları daha sakin yaşam yerleri aramaya itiyor. Geleneksel yaşam tarzının devam ettirildiği, hızı yaşam standartlarından uzak kalarak doğal güzelliklerin korunduğu sakin şehirler ise son dönemin en gözde yerleşim yerleri arasında yer alıyor. Peki, Türkiye’nin sakin şehirleri hangileri?

Türkiye Sakin Şehirler Listesi

Cittaslow birliği tarafından belirli kriterlerin değerlendirilmesi sonucu verilen sakin şehir unvanını ülkemizden ilk olarak Seferihisar almaya hak kazanmıştı. 30 ülkeden yer alan farklı 208 şehrin bu unvanı bulunurken Türkiye’den ise bu unvanı almaya hak kazanan toplam 11 şehir bulunuyor.

Yeni şehirler bu unvan için başvuruda bulunarak değerlendirme aşamasına gelirken derneğin son derece sıkı değerlendirme kriterleri bulunması ve karar aşamasında oldukça seçici davranması bu unvanın alınmasını zorlaştırıyor. Unvan her yaşam bölgesine verilmediği içinde daha da değerleniyor ve verilen şehirlere büyük prestij kazandırıyor. Aslında unvan sakin şehir olarak telaffuz edilse de kalabalık şehirlerin sakin ilçeleri bu unvanı almaya hak kazanıyor. Sakinlikleri ile bedenlerinizi dinlendirebileceğiniz, şehrin yoğunluğu ve stresinden uzaklaşarak bambaşka bir hayata adım atabileceğiniz 11 şehir ise şöyle sıralanıyor;

Akyaka (Muğla)

Gökçeada (Çanakkale)

Halfeti (Şanlıurfa)

Perşembe (Ordu)

Seferihisar (İzmir)

Şavşat (Artvin)

Taraklı (Sakarya)

Uzundere (Erzurum)

Vize (Kırklareli)

Yalvaç (Isparta)

11. Yenipazar (Aydın)

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz