Türklerin Gayrimenkul Aldığı 4 Ülke

Turyap tarafından, Türklerin yurtdışından gayrimenkul alma eğilimi konusundaki araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Turyap Genel Müdür Yardımcısı Deniz Çağlar, “Uygun fiyatlı yerler satarak vatandaşlığın önünü açıyorlar.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Miami’de Evler 100 Bin Dolardan Başlıyor

Turyap Genel Müdür Yardımcısı Deniz Çağlar, Türklerin 40-50 yıllık bir süredir Miami’den konut satın aldığını belirtip, şu açıklamalarda bulundu: “Miami’de en ucuz daire 100 bin dolardan başlarken, İstanbul’da alacağınız yer yaklaşık 300 bin dolar seviyesine denk geliyor. Miami’yi tercih etmelerinin nedeni, hem fiyat avantajı hem de sayfiye bölgesi olması… Uzun süre konaklama yaptığınızda size vize hakkının yanı sıra ABD vatandaşlığı hakkı da doğabiliyor. ABD’de doğum yapmayı tercih edenler de 3-4 ay orada ikamet ediyor. Bu da Miami gibi kentlerin tercih edilmesine neden oluyor.”

En Çok Gayrimenkul Alınan 4 Ülke

Deniz Çağlar, araştırmaya göre Türklerin en çok Almanya, Portekiz, İspanya ve Yunanistan’dan gayrimenkul satın aldığını belirtti. Deniz Çağlar’ın sözleri: “Bize gelen verilere göre, Türkler Almanya, Portekiz, İspanya ve Yunanistan’dan gayrimenkul almayı tercih ediyor. Almanya’da zaten yoğun bir Türk nüfusu var. Portekiz, İspanya ve Yunanistan ise son dönemde bir atak yaptı. Uygun fiyatlı yerler satarak vatandaşlığın önünü açıyorlar. Avrupa coğrafyasında vatandaşlık önemli. Çünkü Avrupa vatandaşı olduğunuzda bütün dünyayı dolaşma serbestliğine kavuşuyorsunuz. Amerikan vatandaşı olduğunuzda da çoğu ülke vizesiz kabul ediyor. Dolayısıyla Türklerin yurt dışından ev almasının ana sebebi; dünyayı serbestçe dolaşma imkanına kavuşma isteğidir. Yoksa Türkiye’de ortalama bir vatandaşın, bu ülkelerden yer almak ve yaşamlarını orada devam ettirmek gibi bir tercihi yok. Çünkü kendi ülkelerinde kalmayı tercih ediyorlar. Terk edemeyeceği bağlantıları, akrabaları, dostları var. Ayrıca, ABD veya Avrupa’nın herhangi bir ülkesine gittiğinizde size birinci sınıf vatandaş muamelesi yapmıyorlar. Yabancı fobisi nedeniyle dışlıyorlar. Bunu yaşamaktansa kendi ülkelerinde yaşamayı tercih ediyorlar.” şeklinde devam etti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz