Turkuaz Kart Nedir? Kimler Sahip Olabilir?

Turkuaz kart, ABD’de 1990 yılından beri  olan Green Card uygulamasının benzer bir şekilde ülkemizde uygulanmasıdır. Bu karta sahip olma hakkını elde edenler, daimi bir şekilde Türkiye’de çalışma ve oturma hakkına sahip olurken, eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocukları da oturma hakkına sahip oluyor.

Turkuaz Kart Sahibi Olma Süreci

Bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında stratejik olarak öne çıkmış yabancılar ya da yatırım kapasitesi bakımında ekonomiye katkı sağlama potansiyeline sahip olanlar bu karta sahip olabilecek.

Kartın verildiği ilk üç yıl geçiş süresi olarak kabul ediliyor. Bakanlık bu üç yıl boyunca, yabancının faaliyetlerini denetlemek amacıyla gerekli bilgi ve belgeleri talep edebiliyor. Kart iptal olmadığı sürece, üç yıl sonunda kart sahibinin yaptığı başvuru sonucunda kaldırılıyor ve süresiz kart kendisine veriliyor. Üç yılın tamamlanmasına 180 gün kaldığı takdirde, başvuru süresi dolmadan yapılıyor. Süreç içerisinde başvuru yapılmazsa, sonraki başvuru reddediliyor ve Turkuaz Kart geçersiz oluyor. Geçiş süresi boyunca, söz konusu yabancının hiçbir suçla ilgisi olmaması, karttan mahrum kalacak hareketlerde bulunmaması gerekmektedir.

Kimler Turkuaz Kart Sahibi Olabilir?

Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulu önerileri ve Bakanlıkça belirlenen esaslar dikkate alınarak verilen karta sahip olmak için yabancının, eğitim düzeyinin, mesleki deneyiminin ve bilim-teknolojiye katkısının yeterli olmasının yanı sıra; ülkede bulunduğu faaliyetlerin ya da yaptığı, yapabileceği yatırımların ülke ekonomisine sağlayacağı katkı da önemlidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz