TÜRSAB Tarafından Açılan Davada Booking.Com İçin Faaliyetlerini Durdurma Kararı Verildi

TÜRSAB tarafından haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle booking.com’a İstanbul (5).Asliye Ticaret Mahkemesi’nde 2015/1174 E. sayılı dosyayla açılan dava 29.03.2017 tarihinde gerçekleşip TÜRSAB lehine sonuçlandı. Sitenin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi.

Dava hakkında yayınlanan açıklama ise şu şekilde,

“Davacı tarafın tedbir talebinin kabulüne, Davalı meslek örgütünün üyelerinin ileride telafisi mümkün olmayacak zarara uğrayacakları ihtimaline binaen Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar vermiştir.

TÜRSAB; Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2.543.992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştır.”

Siteye ulaşmak hala mümkün ancak anasayfaya girdiğimizde “Not: Bulunduğunuz ülkeden Türkiye’deki tesisler için rezervasyon yapmak şu an ne yazık ki mümkün değildir.” şeklinde bir yazıyla karşılaşıyoruz.

Sitenin kapatılması kullanıcıları tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Çeşitli sosyal medya platformlarında tepkilerini dile getiren kullanıcılar, aldıkları hizmetten oldukça memnun olduklarını belirtirken, bu engellemeyle birlikte turizm krizinin daha da büyük boyutlara ulaşacağını ve küçük işletmelerin teker teker kapanacağını düşündüklerini belirttiler. Duruşma zaptını ve açıklamasını sitesinden paylaşan TÜRSAB konuyla ilgili başka herhangi bir açıklama yapmadı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz