TUSAK nedir? TUSAK ne zaman kuruldu? İşte TUSAK hakkında merak ettikleriniz ve sorularınızın cevapları…

TUSAK nedir?

TUSAK nedir? TUSAK kısaltılmış bir isim olup, açılımı Türkiye Ulusal Sismioloji ve Arziçi Fiziği komisyonudur. Ayrıca TUSAK, Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği (TUJJB)’nin alt üyesidir. 1968 yılında Uluslararası Jeodezi ve Jeofizik Birliğine (IUGG) ile paralel bir şekilde kurulmuş olan Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği’ne tam 7 alt bağlı komisyondan birisi de TUSAK‘tır. Ülkemizdeki koordinasyonun sağlanması adına, araştırma ve uygulama çalışmalarının yapılması ve gelişimini uluslararası kuruluşlarda temsil etmektedir.

TUSAK Başkanlığı, Başbakanlığının Afet ve Acil durum yönetmenliği kapsamında 5902 sayılı kanun ile, daha önceden Mülga Afet İşleri müdürlüğü tarafınca yürütülmekte olan Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği Komisyonlarından TUSAK yürütücülük görevi 2009 yılından bu yana Başkanlığımız tarafından yerine getirilmiştir.

TUSAK tarihçesi nedir?

TUSAK tarihçesi nedir? 28 Temmuz 1919’da tam 9 ülkede kurulan ve şuan 65 ülkenin üyesi olan Uluslararası Jeodezi-Jeofizik Birliği hükümetlere bağlı olmayan ancak bilimsel bir organ olarak bilinir. Hem yerküre hem de uzay çevresinin fiziksel, kimyasal ile matematiksel çalışmalar yardımıyla bütün özelliklerini belirleyip geliştirmek adına kurulan 30 bilimsel birlikten sadece bir tanesidir. TUSAK bu bakımdan birçok ülkede yer alan ve ülkemizde de bulunan bir organdır.

Sizlerinde TUSAK hakkında merak ettikleriniz veya cevapsız sorularınız varsa, bizlere alt kısımda yer alan yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz