3. Konut Seferberliğine Banka Engeli!

Konut firmalarının konut satışlarını arttırmak için Eylül ayında başlatmaya hazırlandıkları konut seferberliği ne yazık ki bankaların daha yüksek tutarda para kazanma hırsı ile sekteye uğrayacak gibi görünüyor. Bankaların konut kredisi faiz oranları yükselmeye devam ederken yükselen bu faiz oranları ile konut üreticilerinin gerçekleştirmek istedikleri yeni seferberlik dalgasının ne kadar etkili olacağı da büyük bir merak konusu olmuş durumda.

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi

Merkez Bankası tarafından açıklanan son verilere göre konut kredisi faiz oranlarının yükseliş eğilimini sürdürdükleri görüldü. Merkez Bankasının açıklamış olduğu 18 Ağustos haftası itibarinden derlenen verilere göre bankaların uygulamış oldukları konut kredisi faiz oranlarının artış göstererek yüzde 12,70 seviyesine yükseldiği görüldü. Açıklanan bu son rakamlar ile beraber konut kredisi faiz oranları son 1 yıllık süreçte en yüksek seviyeye ulaştı.

Artış Devam Edecek Mi?

Ev satın almak isteyen kişilerin bu kararlarını yeniden gözden geçirmelerine neden olan bu artışın önümüzdeki günlerde de sürmesi beklentisi piyasada hakim. Ancak toplu konut üreticilerinin bazı bankalarla anlaşmalı konut kredisi kampanyaları düzenleyerek sıfır konut satışlarında bu artıştan müşterilerinin etkilenmesini engellemeye çalışacağı belirtiliyor. İkinci el konut satışlarında ise yaşanan bu artış kesinlikle olumsuz bir veri olarak kabul ediliyor. Ev satın almak için vatandaşın konut kredisi faiz oranlarının düşmeye başlamasını beklemeye geçmesi durumunda ikinci el konut satışları bu durumdan son derece olumsuz etkilenebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz