Ucuza Satılan Gayrimenkul Sertifikaları Beklenen İlgiyi Göremedi

Gayrimenkul sektörünün büyük umutlarla satışa sunduğu gayrimenkul sertifikaları ne yazık ki beklenen ilgiyi ve talebi görmedi. Normal fiyatlar ile kıyaslandığında indirimli olarak satılan ve iskonto yapılan gayrimenkul sertifikalarına yatırımcıların ilgi göstermediği ve bu nedenle bu sertifikaların prim yapmadıkları görüldü. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ yapılan büyük iskontoya rağmen ne yazık ki yatırımcıların gayrimenkul sertifikalarını kısa sürede elden çıkarma eğilimi içerisinde olduklarına dikkat çekti.

Oluşan Baskı Prim Yapmasını Engelliyor

Himmet Karadağ gayrimenkul sertifikasının dayandığı projeye oranla toplamda yüzde 25 iskontolu olarak satılmasına rağmen bölgenin prim artışından olumlu olarak etkilenmediğini belirterek bundaki en büyük nedenin sertifikayı alan yatırımcıların hemen satma eğilimine girmeleri gösterildi. Sertifikanın satışının gerçekleştirildiği projenin yer aldığı Başakşehir bölgesinin son 1 yıllık süreçte % 10 prim yaptığı görülürken buna rağmen projenin gayrimenkul sertifikaları ise yüzde 18’lik kayıp yaşadı.

Yaşanan Panik Düşüşü Hızlandırdı

Daha önce hiç bu alanda yatırım yapmayan 2 bine yakın yatırımcının spekülasyonlardan etkilenmeleri de bu düşüşte pay sahibi oldu. Fiyatlarda yaşanan dalgalanma ve hafif düşüşün etkisi ile panik yaşayan yatırımcıların hızlı bir şekilde ellerindeki gayrimenkul sertifikalarını satmayı tercih etmeleri ile beraber yaşanan düşüş daha da hızlandı hızlı şekilde değer kaybı yaşanmasına neden oldu. Düşen fiyatlar ciddi yatırımcılar için büyük bir alım fırsatı olarak görülüyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz