Ülkemizdeki Alışveriş Merkezi Sayısı Artmayı Sürdürüyor 

JLL Türkiye tarafından gerçekleştirilen Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü – 2017 3. Çeyrek raporu yayımlandı. Yayımlanan raporun verilerine göre AVM arzı 2017 yılının üçüncü çeyreği itibari ile 12 milyon metrekare sınırına ulaştı. 2016 yılının aynı döneminde 379 olan alışveriş merkezi sayısı 2017 yılı itibari ile 393 rakamına ulaştı. A sınıfı ofis arzı ise İstanbul’da yaklaşık 1 yıllık dönem içerisinde 700 bin metrekarelik artış gösterirken lojistik sektöründe gerçekleşen kiralama işlemlerinde ise %137 gibi son derece büyük bir oranda artış yaşandı.

En Çok Alışveriş Merkezi İstanbul’da

İstanbul Alışveriş Merkezi arzı konusunda liderlik konumunu korumayı başarırken Türkiye genelinde hizmet veren alışveriş merkezi toplamı dikkate alındığında toplam kiralanabilir alan ortalamasında yüzde 36’sına tek başına İstanbul ev sahipliği yaptı. Yine aynı şekilde A tipi ofis arzında da İstanbul gösterdiği performans ile dikkat çekti. İstanbul’da 2016 yılının üçüncü çeyreğinde A tipi ofis arzı 4,5 milyon metre olarak açıklanırken bu sene aynı dönemde ofis arzı 5,2 milyon metreye ulaştı.

Turizm Verileri Hızla Toplanıyor 

JLL tarafından açıklanan Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü – 2017 3. Çeyrek raporu verilerinde turizm sektöründe de toparlanma yaşandığı görüldü. 2017 yılının ilk 8 aylık döneminde İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 11 ve yabancı yolcu sayısı yüzde 3 oranında artış gösterdi. Yine genel otel performansı verilerinde de yüzde 25 oranında artış yaşandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz