Ülkenin İlk Sürücüsüz Metrosu

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar – Ümraniye metrosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile açıldı. Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy – Sancaktepe metrosunun ilk etabının gerçekleştirilmesinin ardından, metronun diğer kısımlarının 2018 yılının Haziran ayında kullanıma açılması bekleniyor.

Günde 700 Bin Yolcu

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar – Ümraniye metrosunun günde yedi yüz bin kişiye hizmet vereceğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde oldu:

“Bugünkü açılış ile Anadolu Yakası’ndaki ikinci metro hattını faaliyete geçirmiş oluyoruz. Açılışını yaptığımız bu metro hattının en önemli özelliği sürücüsüz metro hattı olmasıdır. Günde 700 bin yolcuya hizmet verecek. İleride bu hattı Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar uzatmayı da planlıyoruz. Bu hat ile İstanbul’daki metro hattı uzunluğunu 160 km’ye çıkarmış oluyoruz. Ya biz adeta Ferhat ile Şirin gibiydik. Ferhat olduk dağları deldik. Merkezinde tozdan geçilmeyen bir şehir düşünün. Ecdadın tarihi eserlerine sahip çıkılmadığı bir şehir düşünün. Sanatçılara, engellilere yönelik hiçbir şeyi olmayan bir şehirdi. Biz aldık İstanbul’u bu hale getirdik.”

9 İstasyonu Bulunuyor

Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy – Sancaktepe metrosunun ilk etabı olan, Üsküdar – Ümraniye bölümünün uzunluğu 10,5 kilometre olup; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler olmak üzere dokuz istasyondan oluşuyor. Metroyla Sancaktepe’den Üsküdar 27, Ümraniye 15, Kartal 62, Yenikapı, 39, Taksim 47, Hacıosman 71, Havalimanı 71 ve Olimpiyat Stadı 81 dakika olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz