Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen talimatlar doğrultusunda Uluslararası Gayrimenkul Borsası ile ilgili çalışmaların tamamlandığını beli

Uluslararası Gayrimenkul Borsası Çalışmaları Tamamlandı
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen talimatlar doğrultusunda Uluslararası Gayrimenkul Borsası ile ilgili çalışmaların tamamlandığını belirten açıklamalarda bulundu. 
57 Ülke Bir Araya Gelecek
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Uluslararası Gayrimenkul Borsası projesinin borsada derinlik oluşması açısından büyük bir katkı sağlayacağını belirterek, proje ile ilgili çalışmaların da tamamlandığının açıklamasını yaptı. 
Uluslararası Gayrimenkul Borsasının, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi bünyesinde 57 ülkenin tüm gayrimenkul üreticilerini ve tüketicilerini bir araya getireceğini belirten Nurettin Canikli, yasal mevzuatın yakın bir zamanda çıkarılacağını ve 57 İSEDAK ülkesine teklif götürülmesinin ardından hazır ülkeler ile işe başlanacağını da ekledi.
Faizlerdeki Yükselişler Tehlikeli
Nurettin Canikli, mevduata verilen faizlerde Mayıs ayında yükselişin başlamasını ve Haziran ayında iyice artmasını yorumlarken şu açıklamalarda bulundu;
“Bir anda 2-3 puan birden artmaya başladı. Bu çok büyük bir tehlikedir. Sadece reel sektör için değil, bankacılığa da çok ciddi bir finansman maliyet yükü getirecek. Mevduat faizi olarak yüzde 15-16 verdiğiniz zaman banka yüzde 2-3 maliyeti koyup bunu en az yüzde 19-20 ile kredi olarak sağlayabilir. Böyle bir rakamı sürdürme imkanı yok. Reel olarak da bakıldığında inşallah yıl sonu itibarıyla yüzde 9 civarında bir enflasyon bekliyoruz. Ona göre hesapladığınızda mevduatta yüzde 15’lik bir nominal faiz yaklaşık maliyetleri düştükten sonra 4 puanlık, verilen faizin neredeyse yüzde 50 oranında bir reel faiz anlamına geliyor. Hiçbir ekonomi bunu kaldıramaz. Bunların geri dönüşü çok büyük sancılı olur. En büyük zararı da bankalar görür. Bir şeyler yapmamız gerekiyor. Hem KGF destekli kredi uygulamaları için teşekkür etmek, hem de bu konuyu istişare etmek için bir araya geldik. Kendi kanaatimizi aktardık, hepsini tek tek dinledik, onlar kendi kanaatlerini söylediler. Burada alınmış hiçbir bir karar yok. Bizim onlara herhangi bir kararı dikte etmemiz söz konusu değil ama sonuçta bankacılık sektörü de biz de rasyonel davranmak durumundayız. Hepsinin de rasyonel davranan ve düşünen kişiler olduğunu biliyoruz. Yarın bu kadar yüksek faizli kredinin geri dönmeme ihtimali yükselince bundan yine en büyük zararı bankacılık sektörü görecek. Belki hemen olmaz ama tedbiri önceden almak durumundayız. Mevduata yüksek faiz uygulamasının rakamlara yansımaları daha 1-1,5 ay oldu. Eğer göz yumarsak 2-3 yıl sonraki dataları bozacak ama tedbiri şimdi almazsanız o zaman yapacak bir şey kalmaz.”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.