Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, katılmış olduğu CEO Club toplantısında yaptığı açıklamalar ile gayrimenkul sektöründe alternatif finansman imkanları yaratmak amacı ile yeni b

Uluslararası Gayrimenkul Borsası Kuruluyor
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, katılmış olduğu CEO Club toplantısında yaptığı açıklamalar ile gayrimenkul sektöründe alternatif finansman imkanları yaratmak amacı ile yeni bir projenin uygulanacağını, Uluslararası Gayrimenkul Borsası kurulacağını belirtti.
Çalışma Meclise Sevk Edilecek
CEO Club toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sektöründeki finansman yükünün bankacılık sistemi üzerinde olduğunu, alternatif bir finansman aracının uygulamaya konması yönünde çalışmaların yapıldığını açıkladı. Canikli, gayrimenkul sertifikası uygulamasının ardından şimdi de Gayrimenkul Borsası kurulması için hazırlanan projenin hayata geçirilmesine az bir zaman kaldığını belirti.
İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) üyesi olan ülkelerin gönüllü katılımı ile kurulacak olan Uluslararası Gayrimenkul Borsası sayesinde, Türkiye’de bulunan herhangi bir gayrimenkulün dünyanın başka bir yerinde satışa sunulabileceğini vurgulayan Nurettin Canikli, projeye yönelik çalışmaların önümüzdeki günlerde Meclise sevk edileceğini de ekledi.
Gayrimenkuller El Değiştirecek
Uygulamadaki sistemden bahseden Nurettin Canikli, İSEDAK ülkesi olan bütün ülkelerin de katılımı için açık olduğunu belirterek,
“Gayrimenkul ile ilgili bir modeli, projeyi yakında hayata geçiriyoruz. Cumhurbaşkanımızın verdiği bir talimatla teknik bütün çalışmaları tamamladık. İSEDAK ülkelerinin katılımıyla uluslararası bir gayrimenkul borsası. Aynı menkul kıymetler borsası gibi. Orada kâğıtlar, hisseler el değiştiriyor. Burada gayrimenkuller el değiştiriyor. Bütün güvenlik mekanizmaları sistemde var. Bu bir konut olabilir, bir arazi, bir proje, AVM olabilir. Bunu gayrimenkul satıcısı olarak borsaya fiyatı ile beraber aracı kurumlar vasıtasıyla giriyorsunuz. İSEDAK üyesi bütün ülkelere açık olacak şekilde fiyatı, bunu pazarlayabiliyorsunuz… Mekanizmayı kuruyoruz, yasal çalışmayı ileriki günlerde Meclis’e sevk edeceğiz” şeklinde konuştu.
İsteyen İSEDAK Ülkesi Girebilecek
Nurettin Canikli, piyasanın dijital olacağını ve bu sebeple nerede kurulduğunun pek de bir önemi olmadığını, isteyen tüm İSEDAK ülkelerinin katılabileceğini belirtti. Canikli’nin sözleri;
“Dijital bir piyasa olacağı için nerede kurulacağının önemi yok. Ama Türkiye olarak bütün altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz. İSEDAK ülkelerinin kurucusu olduğu, her ülkenin eşit oranda kurucu hissedarlığa sahip olduğu bir model olacak. 57 tane İSEDAK üyesi ülke var, isteyen ülke girecek. Kurucu ülke olarak katılmak isteyip de teknik altyapısı müsait olmayan ülkeler olursa, özellikle aracı kurumlarının lisanslama kapasitesi olmayan ülkeler olursa onlara lisanslama ve buna benzer her türlü teknik desteği doğrudan kendi ülkelerinde biz verebileceğiz.” şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.