Son dönemlerde yer alan faiz konusundan sonra yüzde 1’in altına düşürülmesi sonucu öğrenci velileri bu konu üzerinden harekete geçti. Öğrencinin üniversite hayatı boyunca kiralayacağı ev ya da yurt parası yerine okuyacağı şehirden ev satın almak daha da mantıklı bir iş oldu. Öğrenci velileri tarafından kira ödemek yerine bazı şehirlerden ev satın almak akıllara daha da yattı.

Kira ortalamaları yaklaşık 1000 ve 1500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu durum da 500 bin TL’ye kadar konut kredi faiz oranının, kamu bankalarında aylık yüzde 0.99′ a düşmesiyle öğrenciler tarafından kiralamak yerine satın almak mantıklı geliyor. Hesabını iyi yapan velilerin, mantık çerçevesinde hareket etmesi sonucu kira yerine satın almak daha da karlı bir iş olarak ortaya çıktı.

Şehir dışında 4 yıl boyunca kirada olan öğrencinin ödeyeceği para yaklaşık 80 bin TL. Bu miktarı ödemek yerine 0,99 faiz oranıyla uzun vadede ödeme yaparak ev satın almak daha da mantıklı. 4 yıl boyunca kira ödedikten sonra paranız cebinizde kalmaz ancak ama ev satın alırsanız 4 yıl boyunca okuduktan sonra o evi satabilirsiniz ya da siz kiraya verebilirsiniz.

Bulunacağınız şehre göre ev fiyatlarının ortalamasına bakarak, ucuzundan bir ev bulabilirsiniz. 1+1 daire satın alarak kira ödemek yerine o evin sahibi olabilirsiniz. Açıklanan faiz oranından sonra öğrenci velilerinin aklına kira ödemek yerine ev satın almak daha da mantıklı bir iş olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz