Üretici fiyat endeksi, ülke ekonomisinde üretim yapılan fiyatların zaman içerisinde karşılaştırarak hazırlandığı fiyat değişikliklerine denir. Ülke ekonomisinin nasıl ilerlediğini üretici fiyat endeksi sayesinde anlarız. Fiyat endeks oranları dikkate alınarak kira artışları da belirlenir. Kira artış oranları her ay yeniden düzenlenir ve en sonunda ÜFE oranlarının 12 ay ortalaması alınarak hesaplama işlemi gerçekleşir.

Kira artış oranı artık TÜFE göre düzenleniyor!

Kira artış oranları da fiyat endeksine göre hesaplanır ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişim oranını geçmeyecek şekilde hesaplamalar yapılır. Üretici fiyatı aslında yurt içinde üretimi gerçekleşen ürünlerin KDV ya da diğer vergileri katılmadan peşin satış fiyatıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz