Üst Hakkı Nedir?

Hak sahibine, başka bir arazi üzerinde ya da altında yapı yapma hakkı tanıyan, mevcut bulunan yapıyı muhafaza etme yetkisini sunan hakka üst hakkı deniyor. Yapının sadece üstünde değil altında da söz konusu olması nedeni ile üst hakkı yerine, inşaat hakkı olarak düşünmek daha doğru oluyor.

Üst Hakkı

Üst hakkı; irtifak hakkı olan üst hakkı ve müstakil ile daimi hak olan üst hakkı olarak iki şekilde karşımıza çıkabiliyor. Üst hakkı,  başka bir kişiye ait olan arsanın alt kısmına ya da üst kısmına yapılacak olan yapının tapu siciline tescil edilmesi ile irtifak hakkı şeklinde yapılıyor.

İrtifak Hakkı Olan Üst Hakkı

Medeni Kanun’un 726. maddesi gereğince üst hakkı, bir şahıs ya da bir taşınmaz lehine irtifak hakkı olarak tesis edilebiliyor. Söz konusu madde şu şekilde yer alıyor;
“Bir üst irtifakına dayalı olarak başkasına ait bir arazinin altında veya üstünde sürekli kalmak üzere inşa edilen yapıların mülkiyeti, irtifak hakkı sahibine ait olur. Bir binanın başlı başına kullanılmaya elverişli bağımsız bölümleri üzerinde kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulması, Kat Mülkiyeti Kanununa tâbidir. Bağımsız bölümler üzerinde ayrıca üst hakkı kurulamaz.”

Müstakil ve Daimi Hak Olan Üst Hakkı

Medeni Kanun’un 826. maddesi gereğince üst hakkı, bağımsız ve sürekli olarak şekilde tapu kütüğüne taşınmaz olarak kaydedilebiliyor. Söz konusu madde şu şekilde yer alıyor;
“Bir taşınmaz maliki, üçüncü kişi lehine arazisinin altında veya üstünde yapı yapmak veya mevcut bir yapıyı muhafaza etmek yetkisi veren bir irtifak hakkı kurabilir. Aksi kararlaştırılmış olmadıkça bu hak, devredilebilir ve mirasçılara geçer. Üst hakkı, bağımsız ve sürekli nitelikte ise üst hakkı sahibinin istemi üzerine tapu kütüğüne taşınmaz olarak kaydedilebilir. En az otuz yıl için kurulan üst hakkı, sürekli niteliktedir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz