Üvey Babadan Miras Kalır mı ?

Vefat eden kişinin mülkiyetinde olan malların kime, ne şekilde paylaştırılacağını gösteren kanun düzenlemelerine miras hukuku denilmektedir. Kişinin vefatından sonra geride bıraktığı malların tümü o kişinin mirası olarak kabul edilmekte olup bu mirasın paylaştırılması esnasında kişinin bıraktığı resmi bir vasiyeti var ise o baz alınmaktadır. Eğer kişi mirasını kendisi paylaştırmayı tercih etmemişse ya da bir vasiyet yazmadıysa bu durumda miras kanunu temel alınarak mal paylaşımında bulunulmaktadır.

Üvey Babamdan Miras Alabilir Miyim?
 
Babanın farklı evliliklerinden çocukları bulunması durumunda tüm çocuklar babanın mirasında hak sahibi olurken ne yazık ki babanın evlendiği eşinin başka birisinden olan yani üvey evlat olan çocuğa babanın mirası düşmüyor. Ancak vefat eden kişinin eşine bıraktığı miras üzerinde de babanın kendisinden olan çocukları üvey çocuk pozisyonuna düştükleri için annenin vefatı halinde bu çocuklar pay alamıyorken annenin kendi çocukları mirasta hak sahibi oluyorlar. Yani miras konusunda sadece öz çocuklara pay düşüyor ve üvey çocuklar mirastan hak alamıyorlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


3 YORUMLAR

  1. Merhaba ben ve eşim ikinci evlilik yaptık onunda 2 çocuğu var benimde ilk evlilikten 2 codüğün vatikan hicbir mal varlığımız yok ilerde ev alırsak benim üzerime olursa ev,Allah korusun eşi e birşey olursa onun çocukları evden miras taleb istiye bilârmı ve ne yapmam lazım ?

  2. annem babamöldükden sonra başka biryle resmen evlendi iki cocuğu oldu annem 5. yıl önce öldü 4 yıl sonrada üvey babam öldü mirasından ölen anneme dolayısıyla bana miras kalırmı bilgilendirseniz sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz