Konut kredisi faizlerinde indirim dönemini bilen ev sahipleri ile müteahhitlerin konutlara yüzde 5 ile 10 oranında zam yaptığı görülüyor. Düşen maliyetlerin kendilerine kar olması adına fırsatçıların konut sektörünü baltalaması piyasayı etkiliyor. İşte detaylar…

Konut faizlerinin yüzde 3 seviyelerinden 500 bin TL’ye kadar 0,99’a kadar düşmesi elbette sektörde bir hareketlilik yaşattı. Bu durumu fırsat bilen çoğu ev sahibi ise, İstanbul’da yer alan ev fiyatlarını yüzde 5 ile yüzde 10 oranında değiştirdi ve indirim zammı yaptı.

Son gelen haberlere göre 500 bin TL olan ev bu bakımdan 25-50 bin TL indirim zammı aldı.

Çoğu yerde görülen bu indirim zammını İstanbul Emlak Komisyoncuları Başkanı Nizamettin Aşa masaya yatırdı. Konut talebi olması için kredilerin düşmesi gerekliyken, fırsatçıların durumu tersine çevirmesi bir garip. Talepler genelde 300-500 bin TL arasında olurken, fırsatçıların bu fiyatları 500’ün de üzerine çıkarması elbette işi zorluyor.

Sektör kötü yöne çekiliyor.

Konut faizlerinde 0,99 ile 1,60 arasında tüketicilerin 250 bin TL fark oluşturduğunu ve farkın azalmasının konut alıcılarına cazip geldiğini belirtelim. İnsanlarımızın elinden avantajların alınması, konut satışlarının çok geç satılmasına neden olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz