Uygulama İmar Planı Nedir Kim Yapar?

 

Haritalar üzerinde gösterilmekte olan kadastral durumu işlenmiş yapı adalarını ve farklı bölgeleri en ince ayrıntıları ile göstermekte olan duruma uygulama imar planı denmektedir. Bu uygulama imar planını kim yapar sorusu da akıllara gelmekte ve en çok araştırılan konular arasında görülmekte olup, bunun için sizlere bu konuda bilgiler derledik.

Uygulama İmar Planı Kim Yapar?

 

Harita üzerinde hâlihazır şekilde görülmekte olan eğer ki var ise kadastral durumu belirlenmiş olan ve nazım imar planına uygun şekilde hazırlanarak farklı alanların yapı adalarını, yollarını ve programlarına esas olacak olan uygulama ve diğer ayrıntıların gösterildiği duruma uygulama imarı denmektedir. Uygulama planı 1/1000 ölçek olacak şekilde düzenlenmektedir.

Uygulama imar planının yapılması için kesinlikle alanın 1/1000 veya 1/1500 ölçekli şekilde olması gerekmektedir. Bundan küçük olan alanın uygulama imar planına dahil olması mümkün değildir. 3194 Sayılı imar kanunun 18. maddesince uygulama imar planını bağlı bulunan belediyeler ve mücavirler tarafından yapılmaktadır. Eğer ki yapının imar planı yapılması durumu dışarıda gerçekleşecek ise bu durum İl İdare Kurulu tarafından onaylanması gerekmektedir.

Uygulama imar planı ayrık, bitişik, blok yapı nizamı ile Taban Alanı Kat Sayısı (TAKS), Kat Alanları Kat Sayısı (KAKS), emsal, bina yüksekliği, yapı yaklaşma mesafeleri için önemli bir durum olup, özellikle engelliler, yaşlılar, çocuklar gibi hareket alanı kısıtlı olan kişiler için büyük önem ifade etmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz